Taksim kiracıya kapandı!

Taksim kiracıya kapandı!
Taksim kiracıya kapandı!
Beyoğlu'nda artık ev bulmak da tutmak da zor. Yayalaştırma projesinin bölgenin değerini katlayacağını düşünen ev sahiplerinin kimisi yüzde 30'a yakın zam yaptı, kimisi de ilanlarını beklemeye aldı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim’i yayalaştırma projesi, ‘bölgenin değeri artacak’ beklentisiyle emlak fiyatlarını uçurdu. Beyoğlu bölgesindeki daire fiyatlarında sadece son birkaç haftada yüzde 30’a yakın artış yaşandı. Ancak daireler buna rağmen ilana çıktığı anda adeta kapışılıyor. Emlakçılar projenin bölgeyi değerlendireceğini düşünmese de portföylerine daire bulmakta zorlanıyor. Ara sokaklarda en kötü 1+1 dairelerin aylık kirası 1000 TL’den başlıyor, manzara etkisiyle yüksek tavanlı özel daireler 7500 TL’ye kadar çıkıyor. Satılıkta ise metrekare fiyatları 5000 dolar seviyesini aşmış durumda. 

Fiyatlar rekor seviyede 
Yayalaştırma projesinin konuşulmaya başlandığı günden bu yana bölgede gayrimenkul fiyatlarında ciddi oynama olduğunu kaydeden Remax Taksim ofisinden Aykut Celep, projenin bölgeyi daha da değerlendireceği görüşüne katılmıyor. Çünkü zaten şu anda bölgede fiyatların en tepede olduğunu belirten Celep, “Hem yerli, hem yabancı yatırımcı bölgeye çok ilgi duyuyor. Bölge değerlenecek diye mal sahipleri fiyatları arttırdılar ya da evlerini geri çektiler. Şu anda portföye çok zor daire buluyoruz” diyor. Özellikle kiralık talebinde yüksek artış olduğunu kaydeden Celep, satılık dairelerin çok az ilana çıktığını ve anında alıcı bulduğunu söylüyor. Celep’e göre, bölgede en çok talep gören daire tipi ise, deniz manzaralı ve yüksek tavanlı. 

Mal sahibi ne isterse!
Beyoğlu’ndaki Özgür Emlak’ın sahibi Zekeriya Mankırcı da, özellikle Galata bölgesinin her geçen gün değerlendiğini söylüyor. Fiyatların çok değişken olduğuna dikkat çeken Mankırcı, “Tamamen mal sahibinin takdirinde. İstediği şekilde fiyatını yükseltebiliyor. Buranın artık bir piyasası yok. Evlerin özelliklerine göre fiyatların ucu açık” diyor.  Tarlabaşı ve ardından meydandaki yayalaştırma projesinin zaten sürekli yükselen Beyoğlu bölgesini daha da hareketlendirdiğini vurgulayan Beyoğlu Emlak’ın ortaklarından Murat Beyazıt, bundan en büyük payı, Asmalımescit, Galata, Tünel ve Cihangir’in aldığını söylüyor. Mal sahiplerinin bir strateji geliştirdiğini belirten Beyazıt, son dönemde sıkça yaşadıkları şu örneği veriyor: “Mal sahipleri ilandaki evlerini geri çekiyor. Daireyi bekletiyor. Çünkü 3, 5 ay sonra en az 1.5 katına satacakları inancı var.”

bigPara.com