'Taksite sınırı bankalar istedi'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartına uygulanan taksit tutarının 20-24 aylara kadar çıkmasından bankacıların da rahatsız olduğunu ve BDDK'dan düzenleme talep ettiğini söyledi.

İZMİR - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartına uygulanan taksit tutarının 20-24 aylara kadar çıkmasından bankacıların da rahatsız olduğunu ve BDDK'dan düzenleme talep ettiğini söyledi. Bilgin, "Bankacılarımızın birçoğu, 'Evet bu iş çığırından çıktı. Akıntıya kapıldık, geri duramıyoruz. Lütfen bu konuda aramızda anlaşamazsak siz bir düzenleme yapın' diyor. Ben de bir düzenleme yapma gayreti içinde olabileceğimizi onlara hissettirdim.
Ama 'Mümkünse siz kendiniz anlaşın, aranızda düzenleyin' dedik. Ama çok ilginçtir bunu söyleyen bankacılarımız başka başka açıklamalar yapıyor. BDDK Başkanı olarak bankaların mali bünyesine zarar verecek bir uygulamanın artması karşısında, bankalara rağmen her türlü tedbiri alma yetkim var. Bunu da gerekirse bütün cesaretimle alırım. Ama bunu öncelikle bankalarımızın düzenlemesini isterdik, hâlâ istiyoruz ve bekliyoruz."
Ege Üniversitesi ve İzmir Televizyonu'nca düzenlenen söyleşide öğrencilerle sohbet eden BDDK Başkanı Bilgin 'Bir bankayı soymanın en kolay yolunun, o bankanın sahibi olmaktan' geçtiğini de kaydetti. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince'nin bu hafta yaptığı açıklamalara da atıfta bulunan Tevfik Bilgin, şöyle konuştu:
'Bakkalları Düzenleme Kurulu değiliz'
"Sorunlu kredi oranı maalesef artma eğiliminde.
Amaç, tüketici kadar bankaları da korumak. Amaç kredi kartını öldürmek değil. Bizim ismimiz Bankacılık Düzenleme Kurulu'dur, Bakkallar Düzenleme Kurulu falan değildir. Bu yaklaşımların mantığını anlamış değilim."
Kredi kartına taksitin dünyada Türkiye ile birlikte Yunanistan, İsrail ve Brezilya gibi ülkelerde yapıldığını, ancak taksitlerin en fazla 6 ay olduğunu ifade eden Bilgin, bankaların, banka ve kredi kartları yasa taslağına itiraz edebileceği pek fazla bir husus olmadığını belirtti. Bankacılık yasa tasarısı hakkında ise Bilgin "Bizim taslağımızda bankaların fona devir hükmü yok. Tasfiye edilmeleri gerektiği şeklinde görüşümüz var." dedi.