'Takvime uyuyoruz'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'gelir idaresi yasa tasarısı'nın önümüzdeki hafta TBMM gündemine getirilmesinin IMF'ye verilen 'takvime uygun olacağını' söylerken, AB sürecinde 'kendine güven'in büyük önem taşıdığına işaret etti.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'gelir idaresi yasa tasarısı'nın önümüzdeki hafta TBMM gündemine getirilmesinin IMF'ye verilen 'takvime uygun olacağını' söylerken, AB sürecinde 'kendine güven'in büyük önem taşıdığına işaret etti.
Türkiye-AB Mali İşbirliği çerçevesinde Maliye Bakanlığı ve Fransa Ekonomi, Maliye ve Sanayi Bakanlığı'nca ortak yürütülecek 'Türk Kamu İç Mali Kontrol Sisteminin Uluslararası Standartlar ve AB Uygulamaları ile Uyumlaştırılması Projesi' tanıtıldı. Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade, "Türkiye başarılı sınav verdi. Fransa olarak Türkiye'nin yanında olduğumuzu bilmelisiniz" dedi.
Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda ise "Bu hükümet, bu millet kendine güveniyor. Hazırlıkları yapıyoruz. Göreceksiniz AB sürecini çok çabuk başarmaya muktedir olacak bu millet" diyen Unakıtan, başmüzakereci tartışmalarına da değinerek "Müzakereci kim olursa olsun. Bu, önemli değil. Bu millet ne müzakereciler çıkarır. O imkânları var. Dolayısıyla önce kendine güveneceksin" diye konuştu.
Unakıtan, kamu maliyesinin iyi yönetilememesinin sıkıntısının halen çekildiğini belirtirken, "Eğer devletin gelirini, masraflarını ve bütçenin disiplinini iyi idare edemezsen çek kuyruğunu gitsin. Bundan hayır gelmez. O devletten ve hükümetten de hayır gelmez. Nitekim gelmedi" dedi. Unakıtan sigaradan alınan vergi konusundaki soruya, "AB ile uyum sağlanırken haklarımızı korumalıyız. Avrupa'da bir paket sigara 5 avro, bizde 2 Avro. Arada epey bir fark var. Vergi politikamızdan taviz veremeyiz" yanıtını verdi.