Talepteki daralma gıda ve giyimde fiyatları vurdu, TÜFE sürpriz düştü

Talepteki daralma gıda ve giyimde fiyatları vurdu, TÜFE sürpriz düştü
Talepteki daralma gıda ve giyimde fiyatları vurdu, TÜFE sürpriz düştü
Ağustos ayında gıda ve giyim fiyatlarında yaşanan sürpriz gerileme, yükseliş beklenen TÜFE'de yüzde 0.30'luk düşüşe neden oldu. ÜFE ise yüzde 0.42 arttı. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 5.33 arttı, ÜFE'de ise yüzde 1.04 geriledi

ANKARA - Türkiye’de ağustos ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.30 gerilerken, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.42 artış kaydetti. Buna göre Türkiye’de ağustos ayı itibarIyla yıllık enflasyon, TÜFE bazında yüzde 5.33 artarken, ÜFE’de yüzde 1.04 gerileme kaydetti.
Ağustos ayında TÜFE’nin yüzde 0.16, ÜFE’nin ise yüzde 0.21 artmasını bekleyen ekonomistler, mevsimsellik ve talep daralmasının etkisiyle gıda ve giysi fiyatlarındaki düşüşler yüzünden TÜFE’de sürpriz düşüş yaşandığını söyledi. 
Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 11.77, ÜFE’de yüzde 14.67 olmuştu. Böylece, ağustos ayı itibarıyla yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE’de 6.44 puan, ÜFE’de 15.71 puan altında gerçekleşti.

2008’de daha sert düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ağustos ayı itibarıyla aylık enflasyon TÜFE’de yüzde 0.30 gerilerken, ÜFE’de yüzde 0.42 arttı. 2008 yılı ağustos ayında TÜFE yüzde 0.24, ÜFE’de yüzde 2.34 düşüş olmuştu.
Öte yandan TÜFE’de ağustos ayında endekste yer alan 449 maddeden 89 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 189 maddenin ortalama fiyatında artış, 171 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.
ÜFE’de ise ağustos ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 197 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 262 maddenin ortalama fiyatında artış, 309 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.

Çekirdek hız kaybetti
Temmuz ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, ‘çekirdek enflasyon’ yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 1.01 işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise 0.23 arttı.
Fiyatlar, enerji hariç yüzde 0.69, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç yüzde 0.13, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 0.83, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyonda da yüzde 0.96 düştü.

Gıda ve giyim etkiledi
Enerji hariç ve alkollü içkiler ve tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri hariç yüzde 0.37, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji ve alkollü içkiler, tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 0.28, enerji hariç, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlarda yüzde 0.43 düşüş meydana geldi.
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren “İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerinin işaret ettiği üzere gıda ve giyim grubundaki yüksek fiyat düşüşü ağustostaki olumlu sürprizin temel nedeni oldu. Ayrıca eğitimde henüz ciddi bir artışın olmaması da enflasyonu sınırlandırdı. Benzin-mazot fiyatlarındaki artış ise ulaştırma grubunun katkısını yukarı çekti. Çekirdek göstergeler enflasyondaki düşüş eğiliminin yavaşladığına işaret ediyor. Verinin TCMB’nin faiz politikasında değişiklik yapacağını sanmıyorum, TCMB’nin büyüme verilerine daha duyarlı olduğu bir dönemdeyiz, enflasyondaki dalgalı seyir konusunda TCMB zaten kamuoyunu uyarmıştı. Yani önümüzdeki aylarda enflasyonda artış göreceğiz. Genel olarak politika etkinliğinin azalmış olması nedeniyle biz eylüldeki 50 baz puanlık indirimin son olabileceğini düşünüyoruz.”
Akbank Hazine Ekonomisti Seltem İyigün ise enflasyona ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Mevsimsel etki sürdü
“TÜFE piyasa beklentilerinin altında geldi. Bunun nedeni ise mevsimsellik etkisi. Mevsimsellik etkisini gıda ve giysi fiyatlarındaki düşüşte de görüyoruz. Bunun yanı sıra son dönemde liranın güçlü seyri de enflasyonu olumlu etkiledi. Resesyonla bağlantılı iç ve dış talebin zayıflığı da enflasyona destek oldu. Önümüzdeki dönemde enflasyon gerilemeye devam edecek. Son yapılan zamların az da olsa artış etkisi olabilir, ancak enflasyon tekrar düşüş trendine girecektir. Ancak bu rakamlar TCMB’yi rahatlatan sonuçlar. Faiz indirim süreci aynen devam eder. TCMB, yıl sonuna kadar 50 baz puan daha indirip bekle-gör politikasına geçer.” (Radikal)