Talih Kuşu'na üç öneri

Milli Piyango İdaresi, özelleştirmeye hazırlanıyor. Özelleştirmeye ilişkin kanun taslağı üzerindeki çalışmalar Başbakanlık'ta devam ederken, danışman firma Ernst Young-Qlot konsorsiyumu ile de şartname hazırlama çalışmaları sürüyor.

ANKARA - Milli Piyango İdaresi, özelleştirmeye hazırlanıyor. Özelleştirmeye ilişkin kanun taslağı üzerindeki çalışmalar Başbakanlık'ta devam ederken, danışman firma Ernst Young-Qlot konsorsiyumu ile de şartname hazırlama çalışmaları sürüyor.
Milli Piyango İdaresi tarafından hazırlanan 'Milli Piyango İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanun Taslağı' özelleştirmede üç aşamalı bir yapı öngörüyor. Buna göre, özelleştirme bitene kadar, Piyango İdaresi mevcut haliyle çalışmalarını sürdürecek. Özelleştirme ihalesi tamamlanıp, işletici firma faaliyete geçtiğinde, Milli Piyango İdaresi, düzenleyici, denetleyici kuruma dönüşecek.
Özelleşmeye farklı model
Taslakta, talih kuşunun özelleştirilmesi, ileriki özelleştirmeler de dikkate alınarak oldukça geniş kapsamlı düzenleniyor. Buna göre, Milli Piyango İdaresi, hasılat paylaşımı, peşin satış veya önce kamu iktisadi teşebbüsüne dönüşerek borsada özelleştirilebilecek. Halen yürütülen çalışmalarda, Milli Piyango'nun 10 yıllığına hasılat paylaşımı ile özelleştirilmesi düşünülüyor. Ancak, taslakta üç ayrı özelleştirilmeye yer verilerek, sonraki dönemlerde farklı bir özelleştirmeye de imkân tanınıyor.
Yeni düzenleme çerçevesinde işletici firma, 10 yıl süreyle şans oyunlarının oynatılmasına ilişkin tüm işlemleri üstlenecek. Bayileri de kendi satış politikasına uygun belirleyecek. Mevcut bayiler, işletmeciyle yeni sözleşme yapacak.
Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesinde işletmeciden belirli bir bedel alınıp alınmaması ise belirsizliğini koruyor. Bazı bürokratlar, işletmecinin başlangıçta toplu bir ödeme yapmasını istiyor. Bazıları ise hasılat paylaşımı öneriyor. Bu görüşe göre toplu ödeme yerine yüksek hasılat oranı, devlete, 10 yıllık süreçte çok daha yüksek bir gelir sağlar. Yetkililer, kanunun çıkmasının ardından özelleştirmenin 1.5 yıl içinde tamamlanmasını bekliyor.
Özelleştirme sonrası Milli Piyango İdaresi Başkanlığı, oyunların oynanması, çeşitlendirilmesi ve işletmenin faaliyetlerinin denetlenmesinde görev üstlenecek. Karşılığı nakit olmayan oyun ve çekilişler de Milli Piyango İdaresi'nce sıkı bir şekilde denetlenecek. Yeni düzenlemeyle ikramiye tahsil süresi 6 aya düşecek.
Sanal oyunlara düzenleme
Taslakta, internet üzerinden oynanan ve giderek yaygınlaşan oyunlarla mücadeleye dönük hükümler de yer alıyor. Taslağa göre Milli Piyango İdaresi, oyun ve çekilişlerin sanal ortamda oynatılması konusunda düzenleme yapmaya ve bu oyunları denetlemeye yetkili olacak.
İlgili kuruluş ve kişiler, oyunların izinsiz oynatıldığı ortamlara erişimi engellemeye yönelik olarak başkanlıkça yapılacak düzenlemeye uymak zorunda olacak. Ayrıca şifreleme, reklam yasağı, kişilerin yasadışı oyunlara ulaşmasını engelleyen düzenlemelere de gidilecek.