'Talih kuşu'nda bayilik kuyruğu

Milli Piyango İdaresi, özelleştirme işlemleriyle uğraşırken, 18 bin 167 kişi, sayısal oyun bayiliği için idarenin kapısını aşındırıyor.

ANKARA - Milli Piyango İdaresi, özelleştirme işlemleriyle uğraşırken, 18 bin 167 kişi, sayısal oyun bayiliği için idarenin kapısını aşındırıyor. Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesinin uzaması, kuruluşu sayısal oyun bayiliği sorunu ile de karşı karşıya bıraktı. Milli Piyango İdaresi, Sayısal Loto başta olmak üzere sayısal oyunlara büyük ilgi gösterilmesine karşın, yeni makine ithal edilmediği için sayısal oyun bayi sayısını artıramadı.
Bu süreçte, sadece bayilikten ayrılanlara ait makinaler, ihtiyaç olan bölgelere sevk edildi ve buralarda bayilik oluşturuldu. Dağıtımda turistik yörelere öncelik verildi.
Eski makinelerin el değiştirdiği bu dönemde, yurdun dört bir yanından gelen bayilik talepleri 18 bin 167'ye ulaştı. İstanbul 2 bin 84 bayilik başvurusu ile sayısal oyun bayiliğine en fazla ilgi gösterilen il olurken, Ankara 1387, İzmir 965, Antalya 401, Bursa 293 başvuru ile bayilik bekleyenlerin yoğun bulunduğu diğer iller olarak sıralandı. Yetkililer, sayısal oyun bayilerinin özelleştirme gerçekleştirilemediği için artırılamadığını söyledi.