Tank için yerliler görev bekliyor

Silahlı Kuvvetler'in ihtiyaç duyduğu tankların yerli üretim yolu ile karşılanmasına yönelik ihalede, yerli savunma şirketleri görev bekliyor.

ANKARA - Silahlı Kuvvetler'in ihtiyaç duyduğu tankların yerli üretim yolu ile karşılanmasına yönelik ihalede, yerli savunma şirketleri görev bekliyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) çıktığı ihale sonrasında ana yüklenici firmanın seçilmesinin ardından, Türkiye'de üretilmesi planlanan tanklar için, yerli bir tank modeli belirlenecek. Türkiye'nin kendine özgü modeli olacak tank üretiminde seçim, SSM'den daha önce teklife çağrı dosyası alan üç firma arasından yapılacak. Üretime önemli katkı sağlayacak olan ASELSAN ve MKEK'nin de bu yöndeki girişimlere başladığı ve ihalenin sonuçlanmasının ardından, ana yüklenici firma ile görüşmelere başlanacağı öğrenildi.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yerli tank üretimi projesinde BMC, OTOKAR ve FNSS Savunma Sanayii Şirketi, teklife çağrı dosyası almaya hak kazanmıştı. Üretim aşamasında MKEK'nin namlu ve top, Aselsan'ın atış kontrol sistemleri üretimini üstlenmeleri beklenirken, yerli tank üretimi projesinde savunma sanayiindeki firmaların görev alması bekleniyor.