Tansaş'a altı müşteri var

Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, altı yabancı yatırımcı ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Bir ortaklık, satış veya satış yapmamak gibi bir durumun kararını önümüzdeki 1-2 ay içerisinde verip, yılın ortası gibi yolumuza yeni şartlar altında devam etmeyi planlıyoruz" dedi.

İSTANBUL - Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, altı yabancı yatırımcı ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Bir ortaklık, satış veya satış yapmamak gibi bir durumun kararını önümüzdeki 1-2 ay içerisinde verip, yılın ortası gibi yolumuza yeni şartlar altında devam etmeyi planlıyoruz" dedi.
Acar, Tansaş'ın ilk üç aylık sonuçlarını açıklandığı basın toplantısında, yabancı yatırımcılarla temaslarına ilişkin soruları da yanıtladı. Tansaş'ın geleceğe dönük muhtemel ortaklık, işbirliği, stratejik ortaklık veya hisse satışı konusunda danışmanlığını yapan ABN Amro Bank'ın potansiyel yatırımcı olabileceği düşünülen firmalarla temaslara geçtiğini söyledi. Acar, şöyle devam etti:
"Görüşmeler sürüyor. Şu anda bu görüşmeler isim belirtecek noktaya gelmiş değil. Ancak, çok da uzamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Çok uzamaktan kasıt şudur, bildiğiniz gibi Tansaş halka açık bir şirket. 5 binin üzerinde çalışanı, çok sayıda müşterisi var. Dolayısıyla bir ortaklık, satış veya satış yapmamak gibi bir durumun kararını önümüzdeki 1-2 ay içinde verip, yılın ortası gibi yolumuza yeni şartlarda devam etmeyi planlıyoruz. Çok uzaması, gerek piyasa, gerek Tansaş açısından olumlu olmaz. Onun için de uzatmamaya niyetimiz var."
'Yerli şirket yok'
Şu anda hangi şirketlerle görüştüklerinin sorulması üzerine Acar, "Adımıza görüşme yapmaları için bir yatırım bankasına yetki verdik. Görüşmeler belli ciddiyet noktasına erişirse, bizimle temas edecekler. Aldığımız ön bilgiye göre görüşülenler arasında yerli şirket yok. Yine ön bilgide, tamamı dünyanın sayılı, önemli, büyük perakende devleri olduğu ifade edildi" açıklamasını yaptı.
Tansaş'ı, Migros'un almasına ilişkin soruya karşılık Acar, "Şu anda 'Tansaş'ı Migros aldı' diye bir ihtimal neredeyse sıfır. Yerli bir firmayla görüşme raporlamada yok zaten. Migros, bir bilgi dokümanı bile almadı. İleride böyle bir şey tekrar gündeme gelir mi? Gelebilir ama öyle bir ihtimal yok" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, "O zaman benim aklıma Carrefour ya da Tesco geliyor" sözleri üzerine Tansaş Başkanı Acar, gülerek "Aklınızı biraz geniş tutun şöyle..." dedi. Bunun üzerine gazetecinin "WalMart" demesi üzerine Acar, "Mesela yani değil mi? Biraz şöyle geniş geniş bakın. İyi şeyler olacak" diye konuştu.
Borsa değeri 500 milyon dolar
Acar, gazetecinin "Dar mı baktık?" sözlerine karşılık, verilen isimlerin doğru olduğunu ve bunlara ilave üç ismin daha olacağını sözlerine ekledi. Acar, Tansaş'a ilgi duyan yabancılar arasında Fransız Casino şirketinin olmadığını kaydetti. Tansaş'ın bugün borsa değerinin 500 milyon dolar olduğunu kaydeden Acar, fiyatının ne kadar çıkabileceğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Bu, Borsa'daki değeri. Ama, bir satın almanın, ortak olmanın yarattığı muhtelif prim var. Bizim koyduğumuz limit yok ama dünyadaki örneklerine bakıyorum, iyi şirketlerde borsa fiyatlarının üzerine yüzde 30 civarında bir prim oluyor. Demek ki, yüzde 20 ile 30 gibi bir şey yapmak, değerlendirmek lazım."
Acar, "Muhtemel bir yabancı ortaklık olmadığı taktirde Tansaş yoluna tek başına devam eder, aslanlar gibi de herkesle de rekabet eder" dedi.
Acar: Kraliçe de alışverişe gelir
Aclan Acar, stratejik işbirliği diye yola çıktıklarını belirterek, "Ama, karşı tarafın istek ve beklentisi ortaklıktan ziyade tamamını satın almak yönündeyse buna da bir engel yok. Bu, o günkü şartlara ve tarafların anlaşmasına bağlıdır. Tamamen çıkış da olabilir, Doğuş Grubu olarak söylüyorum" dedi. "Bizim kızımız güzel" diyen Acar, "Hollanda'da bir markete girdim. Kir pas içinde, Kasiyerler suratsız. Tansaş konseptini alıp Hollanda'ya götürsem yemin ediyorum, alışveriş yapmak için Kraliçe dahil herkes sıraya girer" diye konuştu.


Büyütmek için tıklayınız

2005'te kârlılığı yakaladı
Tansaş Genel Müdürü Nezih Çevik de konuşmasında, 2005 yılının ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını YTL bazında yüzde 21, dolar bazında yüzde 29 artırdıklarını belirtti. Nisanda ortalama günlük 230 bin müşteriye ulaştıklarını, bu yıl sonunda 10 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermeyi planladıklarını kaydeden Çevik, faiz, amortisman ve vergi öncesi operasyonel kârlarının (FAVÖK) 15.6 milyon YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi. Çevik, "Geçen yıla kıyasla 5 misli operasyonel kar elde ettik" dedi.
Son 7 yıldan beri ilk kez net dönem kârı elde ettiklerini söyleyen Çevik, 2005 sonunda net nakit pozisyonlarının 59.4 milyon dolar ve yatırımlarının 38 milyon dolar olacağını, net esas faaliyet karının 20 milyon dolar olmasını hedeflediklerini, EBITDA'nın 57 milyon dolar olacağını bildirerek, "2005 yılında Tansaş milyar dolarlık şirket olacak" dedi.
CarrefourSa ve Tesco da ilgileniyor
Tansaş'ın en istekli müşterileri Tesco ve CarrefourSa. Gima'yı satın alarak 1.4 milyar dolarlık ciroyla organize perakende sektöründe ilk sıraya yükselen CarrefourSa, Tansaş'ı alırsa liderliğini açık ara pekiştirmiş olacak. Tansaş için yetkilendirilen ABN Amro ile görüştüğü bilinen Tesco da, İzmir'de Kipa'yı alarak başlattığı atağını sürdürmek istiyor. Tesco'nun, Tansaş'ı alması rekabet açısından bazı sıkıntıları da gündeme getirebilir. Çünkü Tansaş Ege Bölgesinde çok güçlü. Buna bir de Tesco'nun Türkiye'deki şirketi Tesco Kipa'nın gücü eklenirse bölgede tekelci konumda bir perakende mağazalar zincirinin ortaya çıktığı görülebilir.