Tansiyon düştü: Piyasalar az da olsa nefes aldı

Yurtdışı borsalarındaki olumlu hava ve tepki alımları, İMKB'de toparlanmaya yol açtı. Endeks 884 puanlık yükselişle günü 37 bin 235 düzeyinden kapattı. Dolar 1.4 YKr düşüşle 1.5080 YTL'den kapandı. Hazine, az borçlanarak piyasada para kalmasını sağlayınca, faiz yüzde 15.89'a düştü.

İSTANBUL - Global sermayenin gelişmekte olan piyasalardan çıkıp güvenli liman olan gelişmiş piyasalara yönelmesi ve hisse senedi yerine yükselen faiz yüzünden bono ve tahvili tercih etmesiyle başlayan kaos dün hız kesti. Önceki gün yüzde 10'lara varan düşüş gözlenen Asya borsalarının domino etkisiyle ciddi değer kayıplarına uğrayan Avrupa borsaları, dün düzeltme yaptı. Avrupa borsalarıyla birlikte önceki gün 2004 yılından bu yana en büyük düşüşünü kaydeden Rusya Borsası'nın dün yüzde 5.74 yükselmesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) günü yükselişle kapatmasına neden oldu.
Birinci seansı yüzde 2.75 kayıpla 35 bin 446'dan tamamlayan İMKB, ikinci seansta, yurtdışı piyasalardaki toparlanmayla birlikte günü 884 puan artışla 37 bin 235'ten tamamladı. Kur ve faizin gevşemesinde ise uluslararası piyasalardaki toparlanmanın yanı sıra Hazine'nin itfasının altında borçlanması etkili oldu. Sabah 1.5400 YTL'yi aşan dolar, öğleden sonra 1.5089 YTL'ye kadar düşerek günü 1.5080 YTL'den kapattı. Faizin yönü açısından belirleyici olması beklenen dünkü Hazine ihalesi sonrasında yüzde 16.09 ile yılın en yüksek seviyesine çıkan gösterge faizi, öğleden sonra valörlü işlemlerde yüzde 15.89'a geriledi.
Türkiye'nin kendi ekonomik ve politik belirsizliğinden ziyade dış nedenlerin daha belirleyici olduğunu söyleyen bir piyasa analisti, küresel faizlere ilişkin beklentiler yüzünden 'hedge' fonların portföy boşalttıklarını ve bunun piyasada çöküşe neden olduğunu söyledi. Daha uzun vadeli yatırım yapan büyük fonların ise henüz hisse satmadığını kaydeden analiste göre satmak için fırsat arayanlar henüz bütün pozisyonlarını boşaltmadıkları için piyasadaki toparlanmaların geçici olduğunu ve yeni satışlar için fırsat olarak kullanılabileceğine dikkat çekiyor.
Öte yandan bir bankacı, dün az da olsa yabancı yatırımcıların 2006 öncesi ihraç edilen vergisiz kâğıtları aldığını söyledi.
Hazine'nin maliyeti arttı
Dün 9 Nisan 2008 vadeli tahvil ihraç eden Hazine yüzde 15.99 faizle borçlandı. En son 11 Nisan'daki yüzde 13.77 faizle borçlanan Hazine'nin maliyeti dün böylece 2 puandan fazla artmış oldu. Bugün, 8.5 milyar YTL ödemesi olan Hazine, dün ancak 1.8 milyar YTL borçlanabildi.