Tanzanya'da işleyecek Avrupa'ya satacak

Başta petek olmak üzere her türlü arıcılık malzemesi üreterek Türkiye'de arıcılığın gelişmesine katkıda bulunan Temel Petek Arıcılık, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı yatırım projesini hayata geçiriyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Başta petek olmak üzere her türlü arıcılık malzemesi üreterek Türkiye'de arıcılığın gelişmesine katkıda bulunan Temel Petek Arıcılık, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı yatırım projesini hayata geçiriyor. Temel Petek doğal kaynakları nedeniyle bal üretimi konusunda büyük bir pazar olan Tanzanya'da bir tesis kurarak bu ülkede üretilen balmumunu işleyip Avrupa ülkelerine satmaya hazırlanıyor.
1973 yılında Etiler'de küçük bir imalathanede petek üretmek amacıyla Fevzi Özden tarafından faaliyetlerine başlayan Temel Petek, bugün Ahmet, İsmail ve Şaban Özden kardeşler tarafından yönetiliyor. İstanbul'da bulunan fabrikalarında petek, arıkeki, oğulçeken, koruyucu kıyafetler, el aletleri, bal tankları, mum eritme kazanı, kovan ve çeşitli aksesuvarlar üreten kardeşler ihracat da yapıyor. Özden kardeşler şu günlerde Tanzanya'da tesis kurmak için araştırma içerisinde.
Tanzanya'nın son derece bakir bir ülke olduğunu söyleyen İsmail Özden, "Bitki örtüsü zengin, her şey doğal. Tarımda ilaç kullanılmıyor. Bu da bal üretimi açısından ülkeyi elverişli kılıyor" dedi. Tanzanya'da çok kaliteli karakovan balının üretildiğini belirten Özden, "Buradan elde edilecek balmumunu işleyip dünyaya satmayı planlıyoruz. Çünkü balmumu çok değerli bir madde. Son yıllarda kozmetik, ilaç, otomotiv sektörlerinde balıkçılıkta ve süs eşyası yapımında balmumu kullanılmaya başlandı" diye konuştu. Tanzanya'da üretime 2007 yılında geçeceklerini dile getiren Özden şunları söyledi:
"Tanzanya'da yatırımın üç boyutu var. İlk olarak tesis kurup Tanzanya'nın balmumunu toplayacağız, işleyecek ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya satacağız. İkinci olarak Tanzanya'da arıcılık sektörünü kalkındırmak ve geliştirmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili olarak yerel hükümetle birlikte detaylı eğitim programları hazırlıyoruz. Üçüncü olarak Tanzanya'ya mal ihraç etmeyi hedefliyoruz. Temel Petek konuyla ilgili tüm ekipmanı üreten bir şirket olduğu için Tanzanya'ya ihracat da yapacak."
'KDV oranı düşmeli'
İngiltere, İrlanda, Yunanistan, İsrail, Etiyopya ve Cezayir'in de aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden İsmai Özden, ihracat kalemleri arasında petek, arıkeki, oğulçeken, koruyucu kıyafetler, el aletleri, bal tankları, mum eritme kazanı, kovan ve çeşitli aksesuvarların bulunduğunu anlattı.
Yıllık 2 milyon dolar ciro yaptıklarını ve cirolarının yüzde 15'inin ihracattan oluştuğunu belirten İsmail Özden, "Yurtdışı pazarlarda rekabet edebilmek için KDV oranlarının yüzde 18'den 3'e indirilmesi gerekir büyük bir fiyat baskısıyla karşı karşıyayız" açıklamasını yaptı.