Tapuda rüşvete karşı internetten randevu dönemi başlatılıyor

Tapuda rüşvete karşı internetten randevu dönemi başlatılıyor
Tapuda rüşvete karşı internetten randevu dönemi başlatılıyor

Adlı, Pilot uygulamaya geçeceğiz dedi.

ANKARA - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, rüşveti ortadan kaldırmak amacıyla tapu işlemlerinde ‘randevu dönemini’ başlatıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, tapu müdürlüklerindeki yoğunluğun çok fazla olduğunu belirterek, buradaki yığılmaları engellemek ve daha objektif, sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla pilot uygulamalar yürüttüklerini söyledi. Yeni sistemin pilot uygulaması için tapu işlemlerinin fazla olduğu Antalya, İstanbul , Adana, Mersin, Samsun gibi illerin tercih edildiğini belirten Adlı, 2 yöntem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Zeki Adlı, bunlardan ilkinin internet üzerinden işlemin yapılacağı gün ve saate ilişkin randevu alınması, ikincisinin de tapu müdürlüklerindeki numeratörden işlem sırası belirlenmesi olduğunu ifade etti.

İnternetten randevu alan beklemeyecek
Adlı, uygulamalara ilişkin şu bilgileri verdi: “Sadece pilot illerde uygulanan internet sisteminde, vatandaş internetten randevusunu alıyor, evrak tamamlıyor, verilen saatte müdürlüğe gidip, işlemlerini yaptırıyor. Hiç beklemiyor, aynı emniyet müdürlüklerindeki pasaport uygulaması gibi. İkincisinde de müdürlüklerimize numeratörler koyduk. Bunu sadece pilot illerde yapmıyoruz, oralarda yoğunlaştırdık ancak diğer illerimizde de var. Vatandaş müdürlüğe geliyor, numeratörden numarasını alıyor. Başvuru masamıza evrakını teslim ediyor. Vatandaşa, ‘sen bekleme git’ deniliyor, bekletilmiyor. İşi yapacak memur da vatandaşı hiç görmüyor. Evrak başvuru masası üzerinden içerdeki memura veriliyor, memur işi tamamladığı zaman, vatandaşa ’işiniz hazır, harcınızı yatırın, gelin’ diye sms’le mesaj gönderiliyor. Bu aynı gün içinde gerçekleştiriliyor. Daha sonra vatandaş harcını yatırıp, belirtilen saatte geliyor evrakını alıp, gidiyor.”

Memurla vatandaş ilişkisi koparılıyor
“Tapuda rüşvet iddiaları çok büyük ölçüde işlemlerin hızlandırılması, dosyanın öne çekilmesi gibi noktalarda gündeme geliyor. Bunun önüne geçmeyi mi hedefliyorsunuz” sorusu üzerine Adlı, memur ile vatandaş ilişkisini özellikle koparacaklarını, böylece rüşvet iddialarının da önüne geçeceklerini söyledi. Adlı, şunları kaydetti: “Biz, Türkiye ’de bütün bölgelerimizde, 22 noktada, takip masaları kurduk. Tapuda iş yaptıran insanların bizde telefon numaraları var. Sondaj usulüyle bu insanları arıyoruz, herhangi bir olumsuzlukla karşılaştılar mı, işlemleri zamanında yapıldı mı vb konularda anket dolduruyoruz” dedi. (aa)