Tapuda rüşvete karşı 'özel denetim' başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, rüşvet olaylarının önüne geçebilmek için 'özel denetim' başlatacak. Edinilen bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapuda rüşveti engellemek amacıyla...

ANKARA - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, rüşvet olaylarının önüne geçebilmek için 'özel denetim' başlatacak. Edinilen bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapuda rüşveti engellemek amacıyla, bir dönem uygulanan 'özel denetim' yöntemini tekrar hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Bu yöntemle müfettişler, denetime gittikleri zaman belirli bir konuyu incelemekle sınırlı kalmayacak. Başta vali ve belediye başkanı olmak üzere yerel yöneticiler, emlakçılar, tapuda işi olan vatandaşlar gibi değişik kesimlerle görüşecek, müdür ve çalışanlar hakkında bilgi toplayacak. Bu kesimlere "müdürün temsil kabiliyeti", "vatandaşlara gösterilen ilgi", "bir iddia duyup duymadıkları", "herhangi bir sıkıntı bulunup bulunmadığı" gibi sorular yöneltecek. Bu bilgiler incelenecek, olumlu ve olumsuz noktalar rapor edilecek. Genel müdürlük de raporlara göre müdahalede bulunacak.
Başarılı yönetici terfi ettirilecek
Başarısız olan, hakkında olumsuz rapor bulunan yöneticilerin, daha düşük bir göreve atanması, başarılı yöneticilerin ise terfisi gündeme gelecek. Yetkililer, uygulandığı dönemde başarı sağlayan yöntemin, çalışanlarda kontrol hissini güçlendireceğini, güven ve motivasyonu artıracağını belirttiler.