Tapular bir 'tık' uzakta olacak

Tapular bir 'tık' uzakta olacak
Tapular bir 'tık' uzakta olacak
TAKBİS yurt genelindeki 957 tapu müdürlüğünün 720'sinde uygulanmaya başlandı. Uygulama ile bürokratik işlemler kısalacak.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Türk Medeni Kanunu’nun öngördüğü tapu sicillerinin düzenli bir biçimde tutulmasını sağlamak amacıyla hazırlanan Tapu Tüzüğü, günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yeniden düzenleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni tüzükle kırtasiyeciliğin ve bürokratik işlemlerin azaltılması ile elektronik tapu siciline geçilmesi esas alındı. Geçen yıl devreye sokulan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) yurt genelindeki 957 tapu müdürlüğünün 720’sinde uygulanmaya başlandı. Mart başı itibariyle tüm tapu müdürlükleri, sisteme dahil olacak.

TAKBİS sisteminin tamamen uygulanmaya başlaması ile vatandaş Türkiye ’nin neresinde olursa olsun, uzak bir yerdeki gayrimenkulünün satışını, kendisine en yakın tapu müdürlüğünde yapabilecek, başka bir ildeki taşınmazını satmak için o ile gitmesi gerekmeyecek. Malvarlığı araştırmalarında da daha çabuk takip ve sorgulama yapabilecek.

Yoğunluk azalacak
TAKBİS sisteminden; sektör temsilcileri, harita mühendisleri, avukatlar, lisanslı kadastro büroları ve emlak müşavirleri de kişisel veriler haricinde yararlanacak. Sistem sayesinde tapu müdürlüklerindeki yoğunluk da azalacak. Tapu tüzüğünde yapılacak değişiklikle ilgili bir grup gazeteciye bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, tüzükle ilgili diğer bakanlıkların da görüşünü beklediklerini, görüşler geldikten sonra son halini vereceklerini söyledi.

Bayraktar şöyle konuştu: “Yeni tüzük yürürlüğe girince TAKBİS sistemine erişim hakkına sahip kuruluşlar, taşınmaz ile ilgili verileri sistem üzerinden doğrudan alabilecek. Artık mahkemeler, bir kişinin üzerine tapu olup olmadığını anlamak için beklemeyecek.”