Tara, Moskova'yı sevdi

Moskova'daki yatırımlarının değeri 1 milyar doları bulan Enka'nın Onursal Başkanı Şarık Tara, Türkiye'de yaptıkları binaları kiralama bedellerinin Moskova'dan çok daha ucuz olduğunu belirterek...

İSTANBUL - Moskova'daki yatırımlarının değeri 1 milyar doları bulan Enka'nın Onursal Başkanı Şarık Tara, Türkiye'de yaptıkları binaları kiralama bedellerinin Moskova'dan çok daha ucuz olduğunu belirterek, "Moskova'da yaptığım binaları metrekaresi yıllık 700-1000 dolar arasında kiraya veriyorum. Türkiye'de bu rakam 200 dolar. Niye Türkiye'de inşaat yapayım ki" dedi.
Enka'nın 1960'ta Nişantaşı'nda bir apartman yaptığını hatırlatan Tara, "Metrekaresini 700 liraya satabileceğimiz bir inşaattı. Ama 300 liraya zor sattık" diye konuştu. Moskova'daki yatırımlarının bugünkü değerinin 1 milyar doları bulduğunu söyleyen Tara, yıllık kira gelirlerinin 150-200 milyon dolar arasında gerçekleştiğini ifade etti. Enka'nın Moskova'da 210 bin metrekare ortaklık veya kendine ait ofis binası olduğunu anlatan Tara, 110 bin metrekarelik inşaatın da sürdüğünü söyledi. Böylece, Enka'nın Moskova'daki ofis binası 320 bin metrekareye ulaşacak.
Rusya'daki ilk işlerinin Petrosky Pasajı olduğunu anlatan Tara, şunları söyledi: "1992'de restorasyonu başlamış. O dönemde Rusya'da kimse risk alıp yatırım yapmazken ilk yabancı firma Enka, ilk yatırım yapan işadamı bendim. O günden bu yana 3.5 milyon metrekare inşaat tamamladık. Swissotel Moskova'nın 8'inci yüksek binası. Swissotel'in işlettiği otel binamız öyle bir teknolojiyle yapıldı ki hangi odada ne gibi bir sorun olduğunu anında kontrol edebiliyoruz."
Türkiye ile Rusya ilişkilerinin gelişmesine de yardımcı olduklarını aktaran Şarık Tara, şöyle konuştu: "Türkiye'nin elektrik problemini çözdük. Herkesin 8 cent'e sattığını biz 1.32 cent'e sattık. 2.2 milyar dolara tek santral yaptık, Türkiye elektriğinin yüzde 17'sini üretiyoruz." "Ben olsam Galataport'u gözümü kırmadan bedava verirdim" diyen Şarık Tara, şöyle devam etti: "Yeter ki taş üstüne taş koysunlar. Dubaililer gökdeleni Şile'de de yapsalar eleştiri alırdı. Ama eleştiriler yersiz."
GAP'ta yabancılarla birlikte gıda endüstrisine entegre bir sanayiinin kurulabileceğini vurgulayan Tara, bu konuda da şunları söyledi: "Vatan toprağı satılıyor diye hemen eleştirmeyin. Japonlara 99 yıllığına 50 bin hektar arazi tahsis edip kiralanır. Japonlarla pazarlık edilir, ihracata yönelik iş yap denir. En küçük tesiste 500 kişi çalışır. 300 bin kişiye iş yaratılır. Güneydoğu problemi çözülür. İşsizlik kalmaz bölgede."
"Ben geçmişte fişlendim" açıklamasını da yapan Tara, Türkiye'de barışın destek ve takdirle kurulacağını vurgulayarak, "Geçmişte TÜSİAD'ın hükümete karşı ilan verdiği dönemde fişlendik. Türkiye'de barış destekle, takdirle kurulur. İnsanlar yatırım yaptığına yapacağına pişman olmamalı. Fiyatı fazla ver, eksik ver kabahat gibi algılanıyor."
Türkiye'de inşaat sektörünün patlaması nedeniyle Rusya'ya götürecek işçi bulamamaktan da yakınan Şarık Tara, Türk işçilerinin maliyetinin ve fiyatının çok yükseldiğini sözlerine ekledi.
Enka inşaat devi
İstanbul'da 1957 yılında kurulan Enka, bugüne kadar 21 ülkede 241 proje gerçekleştirdi. 25 bin çalışanıyla halen Avrupa, Avrasya ve Afrika'da projeler yürütüyor. Dünya genelinde 13 şube ile faaliyetlerini yürüten Enka'nın 2004 cirosu 1.17 milyar dolar oldu. Rusya ve BDT'de 32.8 milyon metrekare alan Enka tarafından inşa edildi. 649 metrekare alanda 1,3 milyar dolarlık 11 inşaat projesi devam ediyor. Ramstore's ile lider perakende zinciri oldu. 430 bin metrekare alanda yılda 40 milyon müşteriye hizmet veriliyor.
Devam eden projeler

  • Moskova Kent Ofisi Onarımı Blok C- 160 bin metrekare
  • Pros. Vernadskovo Ramstore- Moskova 114 bin metrekare
  • Intel Ofis Binası- Moskova 9 bin 500 metrekare
  • P&G ofis - Moskova 7 bin metrekare
  • Lesnaya Ofis Binası- Moskova 20 bin metrekare
  • Shreremetyevo Uluslararası Havalimanı Terminal 3- Moskova 253 bin metrekare
  • Çok amaçlı Ofis Kompleksi- Moskova 70 bin metrekare
  • ABD Büyükelçiliği için yeni ek ofis- Moskova 15 bin 500 metrekare
  • Sakhalin I OET- De Kastri, I-EPC 2- Sakhalin Adası, Sakhalin II OPF- Sakhalin adası, Toplam 649 bin metrekare