Tarım AB'ye hazırlanıyor

Tarım Bakanı Sami Güçlü, tarımda müzakere sürecinin mümkünse sorunsuz bir şekilde geçmesinin, sektörün aydınları tarafından üretilecek fikirlere, alınacak doğru kararlara, bu kararların kuvvetli bir irade ile uygulanmasına bağlı olduğunu söyledi.

ANKARA - Tarım Bakanı Sami Güçlü, tarımda müzakere sürecinin mümkünse sorunsuz bir şekilde geçmesinin, sektörün aydınları tarafından üretilecek fikirlere, alınacak doğru kararlara, bu kararların kuvvetli bir irade ile uygulanmasına bağlı olduğunu söyledi. AB ile yapılacak müzakerelerde sorunlu alanlardan biri olarak nitelenen tarım için bilim adamları, köşe yazarları ve sektördeki örgüt temsilcileri bir araya geldi.
Toplantıda konuşan Güçlü, AB ile müzakerelerde en fazla tartışılacak sektörün tarım olduğunu ifade ederek, bu süreçte ortaya çıkacak güçlükleri aşmak için bakanlık olarak azami gayret içinde olduklarını söyledi. Müzakerelerde başarının sağlanması açısından, bakanlık dışındaki kurum ve kişilerin tecrübelerine de önem verdiklerini vurgulayan Güçlü, şöyle konuştu:
"AB üyeliği, Türkiye ve Türkler için adeta bir kırmızı elma. AB dışındaki alternatiflerin sağlam temellere oturmadığı ifade ediliyor. AB hedefi, iddialı ve büyük bir hedef. Bundan sonra hedefe ulaşılıp ulaşılamaması, aydın kesimin sorumluluklarını yerine getirmesi ile ilgili."
Buluşma 5 Şubat'ta
Tarım Bakanlığı Müsteşarı Haşim Öğüt de bakanlıkta yürütülen çalışmalarda, uyumdan öte müzakerelere hazırlığa ağırlık verdiklerini söyledi. AB'nin toplam mevzuatının 120 bin sayfaya ulaştığını, bunun yarısının tarım sektörüne yönelik olduğunu belirten Öğüt, AB'ye uyum için 17 kanun, 211 yönetmelik, tebliğ, genelge çıkarmak gerektiğini söyledi. Öğüt, şimdiye kadar 7 kanun ve 34 yönetmeliğin çıkarıldığını, 10 kanun ve 58 yönetmeliğin yazım çalışmasının sürdüğünü, 119 yönetmelik ile ilgili çalışmaların başlatıldığını anlattı. Toplantıya katılan Ab uzmanları ise, umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini vurgulayarak, "Tarımdaki bazı düzenlemeler üye olduktan sonra da tamamlanabilir" dedi. Toplantıların belli aralıklarla sürdürülmesi kararı alan temsilciler 5 Şubat 2005'te ikinci kez bir araya gelip sorunlara çözüm arayacak.