Tarım arazilerinde fabrikalara altı ay ek süre

Tarım arazilerine izin ve ruhsat almadan kurulan fabrika ve sanayi tesislerine getirilen arazi affında umulan olmadı. Hükümet, 100 bin hektarlık alan için 3.8 milyar dolar gelir beklerken, 46.2 hektar başvuru oldu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- Tarım arazilerine izin ve ruhsat almadan kurulan fabrika ve sanayi tesislerine getirilen arazi affında umulan olmadı. Hükümet, 100 bin hektarlık alan için 3.8 milyar dolar gelir beklerken, 46.2 hektar başvuru oldu. Bunun üzerine affın süresinin altı ay daha uzatılmasına karar verildi. Yeni düzenlemeyle Bakanlar Kurulu'nun 'Özel Endüstri Bölgesi' kararı Danıştay tarafından iptal edilen ABD'nin tatlandırıcı şirketi Cargill'e de yeni af kapısının açılacağı ifade edildi.
TBMM'de 3 Temmuz 2005'te kabul edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun Geçici 1. maddesi ile 'arazi affı' öngörüldü. Buna göre, 11 Ekim 2004 öncesi tarım arazilerini gerekli izni almadan tarım dışı kullananlara altı aylık süre verildi. Bu sürede arazi üzerine sanayi tesisi kuran ya da konut yapanlar varsa Tarım Bakanlığı'na başvurdu. O bölgede çok sayıda konut ya da sanayi tesisi zaten varsa bunlara, arazinin tarım dışında kullandıkları her metrekaresi için 5 YTL ödenmesi şartı ile izin verildi.
Türkiye'de bu durumda 100 bin hektarlık yer bulunduğunu, bunun da 1 milyar metrekare anlamına geldiğini hesaplayan hükümet, bu yolla bütçeye 5 milyar YTL, yani 3,8 milyar dolar girmesini hedefliyordu. Ancak başvurular beklenen düzeyde olmadı. Tarım Bakanı Mehdi Eker'in CHP'li Nail Kamacı'nın yazılı soru önergesine verdiği yanıta göre, aftan 130 gerçek ve tüzel kişi yararlandı; af nedeniyle Hazine'ye 2 milyon 391 bin 242 YTL gelir sağlandı. Eker, Cargill'in af için başvuru yapmadığını açıkladı.