Tarım Bakanlığı süs bitkisini yok saydı, Ödemiş 'biz de varız' dedi

Tarım Bakanlığı süs bitkisini yok saydı, Ödemiş 'biz de varız' dedi
Tarım Bakanlığı süs bitkisini yok saydı, Ödemiş 'biz de varız' dedi

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, ilçenin fabrikalarla değil süs bitkisi açısından potansiyelini artırarak kalkınmasını hedeflediklerini söyledi. FOTOĞRAF: SONGÜL SELVİ

Tarım Bakanlığı Türkiye genelinde teşvik sistemini havzalara göre oluştururken, süs bitkisine destek vermeyi unuttu. Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, 'Süs bitkisine teşvik verilmesi durumunda 200 milyon dolarlık ihracatı 1 milyar dolara çıkarırız' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

İZMİR - Türkiye’yi 30 tarım havzasına bölen Tarım Bakanlığı süs bitkilerine destek vermeyi unuttu. Türkiye’nin süs bitkisi ihracatının yüzde 50’sini gerçekleştiren Ödemiş Belediyesi, 200 milyon dolarlık ihracatını, destek verilmesi ve denetleyici düzenlemelerin oluşturulması durumunda 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca yerli büyük Türk firmalarının yanı sıra İtalya ve Almanya gibi bir çok ülkenin ortaklıklar kurarak bölgeye yatırım planlarının olduğu kaydedildi.
İlçesinin fabrikalarla değil süs bitkisi açısından potansiyelini artırarak kalkınmasını sağlamayı hedefleyen Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Ödemiş’in eksi 50 dereceden 30 derece yüksekliğe kadar tüm süs bitkilerinin yetiştirilmesine elverişli bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi. Keskin, süs bitkilerinin 600 milyon dolarlık bir ticaret hacminin 200 milyon dolarlık kısmının ithalat, 400 milyon dolarlık kısmının ihracat olduğunu, bu ihracatın 200 milyon dolarlık kısmının ise Ödemiş Belediyesi ve çevre ilçeleri tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Park ve bahçelere talip
Dünyanın dört bir yanına ihracat yapıldığını kaydeden Keskin, “Süs bitkisinin desteklenmesi durumunda sektörde 1 milyar dolarlık bir potansiyel söz konusu. Ancak, söz konusu yatırım hakkında net bir envanter yok. Çünkü üreticiler bize bu konu hakkında bilgi vermekten çekiniyor” dedi.
Keskin, son dönemde belediyelerin özellikle önem verdikleri park ve bahçelerin süslenmesinde talip olduklarını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediye’si ile park ve bahçe gibi alanların yeşillendirilmesi için görüşmelerde bulunduklarını belirten Keskin, “Bütün belediyelere açığız. Bizim fiyatlarımız ile diğer fiyatları karşılaştırsınlar bunun doğrultusunda kararlarını versinler. Biz İzmir Belediyesi ile görüşüyoruz, o parti bu parti önemli değil. Önemli olan her iki tarafında memnun kalması. İstanbul ve Ankara’da kurulacak sunum merkezleri ile çok ciddi tanıtım yapmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.
Ödemiş bölgesinin dünyada en verimli üç ovadan biri olduğunu belirten Keskin, “Ödemiş, Küçük Menderes başta olmak üzere Yalova, Bursa, Sakarya, Adana ve Mersin gibi bölgelerde yapılan küçük çaplı üretimlerde dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin dönümlük alanda 4500 aile süs bitkisi yetiştiriyor. Bu üretimin 10 bin dönümü Küçük Menderes ve Ödemiş içinde yapılmaktadır. Yaklaşık bin 600 aile süs bitkisi yetiştiriyor” dedi. Keskin, İtalya, Hollanda, Kuzey Irak, Romanya ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere bir çok ülkeye ihracat yapıldığını kaydederken, sektörün bu kadar potansiyeline karşın sektör ile ilgili denetimi sağlayacak bir düzenlemenin olmamasından envanter tutulamamasından yakındı.  Yetkililerden sektörde faaliyet gösteren firmaların denetlenmesi için yasal düzenleme talebinde bulunan Keskin, “Firmaları denetim altına alalım. Böyle bir yapılanma daha da güven verir” diye konuştu. 

TOKİ müteahhidi vurgunu
Bu arada TOKİ’nin inşa etmiş olduğu siteleri süslemek için Ödemişli süs bitkisi üreticisinden alım yapıyor. Ancak, son dönemde inşaat sektöründe satışların beklenildiği kadar iyi gitmemesi nedeni ile iflas eden müteahhitler almış oldukları ürünleri de ödemekte güçlük çekiyor. TOKİ’nin kara listesinde bulunan bazı müteahhitlerin Ödemişli süs bitkisi yetiştiricisi üreticiden aldıkları ürünlerin karşılığı bedellerini ödemedikleri ortaya çıktı. Gerekli yasal alt yapının olmaması nedeni ile TOKİ ile iş yapan bir çok üretecinin paralarını alamadıkları belirtildi. 

‘Her bitki, her yerde yetişmez’
Rusya’dan Dubai’ye bir çok ülkeye ihracat yapan Kardelen Fidancılık’ta Botanist olan Aydın Dinçaslan, süs bitkilerinin biyografisinden anlamayıp her yerde yetiştirmeye çalışanlardan şikayetçi olarak bunu, ‘ekolojik şımarıklık’ olarak nitelendirdi.
Bazı belediyelerin soğuk yerlerde yetişmesi gereken süs bitkilerini inatla park ve bahçelerde kullandıklarından dert yanan Aydın Dinçaslan, bununda verimsizliğe neden olduğunu anlattı. 

İklim çok önemli
Aydın Dinçaslan sözlerine şöyle devam etti:
“Bitkileri biz belli bir büyüklüğe getiriyoruz. Bu sürecin ardından o bitkiler saksılara alınarak, mevsim koşullarına uygun yerlerde yetişmesi için ihraç ediyoruz ama bazı ülkeler kendisinde yetişmeyecek bitkileri istiyor. Avrupa’da Akdeniz iklimi yetiştirmeye çalışıyorlar. Erzurum’da Kars’ta olacak olan bitkiyi Dubai’de çöle götürürseniz olmaz. Bitki alırken bulunulan yerin iklimine dikkat etmek lazım. Aslında bizi denetleyecek bir sistem olmalı.” İngiltere ve Almanya’nın en büyük pazarları olduğunu belirten Dinçaslan, “Şeriat olan ülkeye de, komünist ülkeye de ihracat yaparız” dedi.