Tarım için Brüksel mesaisi

Tarımda Avrupa Birliği (AB) ile müzakere süreci yarın başlıyor. Dört gün sürecek toplantılar için, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vedat Mirmahmutoğlu başkanlığında...

ANKARA - Tarımda Avrupa Birliği (AB) ile müzakere süreci yarın başlıyor. Dört gün sürecek toplantılar için, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vedat Mirmahmutoğlu başkanlığında, 20'si bakanlıktan, kalanı tarımla ilgili diğer kuruluşlardan olmak üzere yaklaşık 50 kişilik bir heyet Brüksel'e gidiyor. Tarama süreci kapsamında ilk toplantılarda, AB'nin tarım ve kırsal kalkınma konusundaki mevzuat ve uygulamaları konusunda Türkiye'yi bilgilendirecek.
Toplantıların ikinci aşaması 23 Ocak'ta yine Brüksel'de yapılacak ve bu sefer Türkiye, tarım ve kırsal kalkınma konusundaki kendi mevzuat ve uygulamalarını AB'ye anlatacak. Tarama sürecinin, AB ve Türkiye arasındaki uygulama ve mevzuat farklarının ortaya konulması açısından çok önemli olduğu, uygulama ve mevzuattaki farkların net olarak ortaya konulması halinde müzakere sürecine kalan konuların azaldığı belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, AB ile müzakereler nedeniyle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda yeniden yapılanmaya gidildi. Müsteşar Yardımcısı Nebi Çelik, AB ile müzakerelerde ve yazışmalarda 'temas kişisi' ve koordinatör olarak belirlenirken AB ile tarım müzakereleri 3 konu başlığı altında yürütülecek.