Tarım ürünlerindeki kalıntı ihracatı vuruyor

İhraç edilen tarım ürünlerinin ilaç kalıntıları nedeniyle gümrük kapılarından dönmesi Tarım Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, hem ilaçların kalıntılarını inceleyecek, hem de kalite kontrolleri yapacak bir laboratuvar oluşturuyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - İhraç edilen tarım ürünlerinin ilaç kalıntıları nedeniyle gümrük kapılarından dönmesi Tarım Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, hem ilaçların kalıntılarını inceleyecek, hem de kalite kontrolleri yapacak bir laboratuvar oluşturuyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2007 Yılı Bütçe Tasarısı'nda, Türkiye için stratejik öneme sahip tarım ürünlerinde, toleransların üzerinde pertisit (ilaç) kalıntısı çıkmasının ihraç ürünlerinde pazar payını düşürdüğü ve bu nedenle de büyük maddi kayıplara neden olduğu belirtildi. İlaç kalıntıları nedeniyle Türkiye'nin dış ticaretinin engellendiği belirtilen tasarıda, şu görüşlere yer verildi: "Ürünlerimiz gümrük kapılarından geri çevrilerek hem ekonomimiz zarara uğramakta ve hem de üreticilerimiz mağdur olmaktadır.
Bakanlığımızca ruhsatlı zirai mücadele ve veteriner ilaçlarının ruhsata esas özellikleriyle kaliteli bir şekilde piyasaya arz edilmeleri, bitki, hayvan sağlığı ve kalıntılarla ilgili olumsuzlukların oluşmaması yönünden oldukça büyük bir önem arz etmektedir."