Tarımda işimiz çok zor

AB ile tam üyelik müzakerelerine ilişkin süreci başlatan Türkiye'nin en zorlanacağı başlıklardan biri tarım olacak. Bu konuda en önemli adımları atacak olan Tarım Bakanlığı dün yaptığı açıklamada önemli ve...

ANKARA - AB ile tam üyelik müzakerelerine ilişkin süreci başlatan Türkiye'nin en zorlanacağı başlıklardan biri tarım olacak. Bu konuda en önemli adımları atacak olan Tarım Bakanlığı dün yaptığı açıklamada önemli ve objektif bir tespite yer verdi: "Avrupa Birliği üyeliğinin Türk tarım sektörü üzerindeki etkileri bakımından tozpembe bir tablo yaratmayacak, ancak uzun vadede önemli katkılar sağlayacak."
AB'ye uyum kapsamındaki faaliyetler hakkında bilgi veren bakanlık, katılım sürecinin iki tarafın da yüzde 100 kazanacağı bir dönem olmayacağına dikkat çekti. Müzakerelerin AB mevzuatının tümünün üstlenilmesi anlamına geldiğinin bilinmesi gerektiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi: "Ortak Tarım Politikası (OTP), 45 yıllık tecrübeyle oluşmuştur. OTP'de veterinerlik, bitki sağlığı ve gıda güvenliğinin yanında, tarımsal ürünlerin pazarlanması ve piyasaların düzenlenmesiyle ilgili kurallar yer alıyor. OTP, üretim alanlarının, üreticilerin, işletmelerin, ürünlerin ve hayvanların kayıt altına alınmasını da kapsıyor. Bu verilerin toplanması, AB desteklerinin dağıtımında büyük önem arz ediyor."
Açıklamada, uzun vadede tarım sektörünün lehine bir durum çıkmasının beklendiği belirtildi. Bu arada, AB'ye uyum için 100 milyon avro ayrıldı. Tarım Bakanlığı, OTP mekanizmalarını yürütebilecek bir yapıya kavuşturulacak. 48 AB uzman yardımcısı alan bakanlık, Müsteşar Yardımcısı Nebi Çelik başkanlığında beş kişilik ekip oluşturdu. Uyum kapsamında bakanlık 'Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı' adıyla yeniden örgütlenecek.