Tariş gözünü Avrupa'ya dikti

Zeytinyağı sektörünün lider ülkesi konumundaki İspanya'da son 60 yılın en şiddetli kışının ve yazın yaşanan kuraklığın ardından zeytin ağaçlarının yüzde 70'inin hasar görmesi ve...

İZMİR - Zeytinyağı sektörünün lider ülkesi konumundaki İspanya'da son 60 yılın en şiddetli kışının ve yazın yaşanan kuraklığın ardından zeytin ağaçlarının yüzde 70'inin hasar görmesi ve 3.5 milyon ağacın ise kesilmesi Türkiye'yi harekete geçirdi. Yaklaşık beş yıl boyunca İspanya'nın kendini toparlayamayacağı tahmin ediliyor.
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Türkiye'nin İspanya'dan kalan boşluğu doldurabilecek en güçlü ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin önlem alması gerektiğini kaydeden Çetin, "Prim miktarı en az 50 Ykr olmalı ve ithalata izin verilmemeli. AB'nin fiyat düşürmeye yönelik politikaları ise önlenmeli" dedi. Başkan Çetin, primin bir yıl sonra verilerek, üretici ve sanayicinin faturaya zorlanıp, kayıt dışılığın önüne geçilmesiyle, kaynağın kendiliğinden oluşacağını ve hükümete yük olmayacağını sözlerine ekledi.