Tarlada yaz ve Rusya ucuzluğu

Tarım Bakanlığı'nın bir süredir derlediği tarımsal ürün fiyatlarına ilişkin veriler, yaz mevsimi ve Rusya'yla ihracattaki sorunların taze meyve ve sebze fiyatlarında önemli düşüşe neden olduğunu ortaya koydu.

ANKARA - Tarım Bakanlığı'nın bir süredir derlediği tarımsal ürün fiyatlarına ilişkin veriler, yaz mevsimi ve Rusya'yla ihracattaki sorunların taze meyve ve sebze fiyatlarında önemli düşüşe neden olduğunu ortaya koydu. Tarım Bakanlığı, haziran ayına ilişkin olarak Ankara, Konya, Trabzon, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Van, Tekirdağ, Kayseri, Denizli ve Samsun Tarım İl Müdürlüklerinden derlediği çiftçi satış, toptancı hal ve borsa ile tüketiciye satış fiyatlarını açıkladı.
En çok düşen sivribiber
Fiyat düşüşünde mevsimsel etkinin yanı sıra Rusya'ya ihracatın 'Akdeniz sineği' nedeniyle durmasının da etkili olduğu tahmin ediliyor. Buna göre, haziranda en yüksek düşüş sivribiberde oldu. Geçen ay üreticinin kilosunu 88 YKr'den sattığı sivribiberin fiyatı yüzde 75 gerileyerek 22 YKr'ye düştü.
Biberin toptancı hali ve borsalardaki fiyatı ise yüzde 52.2 geriledi. Geçen ay toptancı hali ve borsalarda 92 YKr'den satılan biberin fiyatı bu ay 44 YKr olarak gerçekleşti. Biberin tüketici satış fiyatı ise yüzde 43.1 gerileyerek 78 YKr oldu. Biber geçen ay tüketiciye 1.37 YKr'den satılmıştı.
Sivribiber fiyatındaki düşüşü domatesteki yüksek oranlı gerileme izledi. Geçen ay üreticinin 53 YKr'den sattığı domates bu ay yüzde 52.8 gerileyerek 25 YKr'ye satıldı. Domatesin toptancıdaki fiyatı yüzde 53.3 gerileyerek 90 YKr'den 42 YKr'ye düştü. Tüketici fiyatındaki gerileme yüzde 38.8'i buldu. Yani, geçen ay kilosu 1.39 YTL'den alınan domatesin fiyatı bu ay 85 YKr. oldu. Taze fasulyenin üretici satış fiyatı yüzde 59.3 gerileyerek 1.35 YTL'den 55 YKr'ye düştü. Toptancıda geçen ay 1.64 YTL'den satılan taze fasulye fiyatı yüzde 50.6 geriledi. Taze fasulyenin tüketiciye satışı yüzde 33.9'luk gerilemeyle 1.5 YTL'ye düştü.