Tasarruf dolara kayıyor

Türk parasındaki değerlenmeye rağmen birikimlerinin büyük bölümünü döviz olarak tutmaktan vazgeçmeyen tasarruf sahiplerinin yeni döviz tasarruflarını ağırlıkla avro cinsinden tutmaya başladıkları belirlendi.

ANKARA - Türk parasındaki değerlenmeye rağmen birikimlerinin büyük bölümünü döviz olarak tutmaktan vazgeçmeyen tasarruf sahiplerinin yeni döviz tasarruflarını ağırlıkla avro cinsinden tutmaya başladıkları belirlendi. 2003'ten bu yana bankalarda bulunan döviz mevduat hesapları 7.2 milyar dolar büyüdü. Büyümenin 6.2 milyar doları (4.9 milyar avro) avro cinsinden hesaplardaki artıştan kaynaklandı. Dolar cinsinden mevduatlardaki artış ise 608 milyon dolarla sınırlı kaldı.
Merkez Bankası verileri, tasarruflarını döviz olarak tutmayı seçen tasarruf sahiplerinin son üç yıllık dönemde belirgin şekilde avroya yönlendiklerini ortaya çıkardı. Verilere göre 2003 sonunda 31.3 milyar dolar olan dolar cinsinden açılmış bankalardaki döviz mevduatları, bu yıl ağustos sonunda 31.9 milyar dolar olurken, avro cinsinden açılan hesaplar aynı dönemde 13.1 milyar avrodan 18 milyar avroya kadar çıktı. Avro hesapların dolar cinsinden tutarı ise 16.3 milyar dolardan 22.5 milyar dolara yükseldi. Avro ve dolar dışındaki paralardan açılan hesaplar ise 1.1 milyar dolardan 1.5 milyar dolara yükseldi.
Türk tasarruf sahiplerinin dolardan avroya geçişleri bu yıl ise daha belirginleşti. Yıl başından bu yıl ağustos sonuna kadar olan dönemde bankalardaki dolar mevduatları 1.7 milyar dolar azalırken, avro hesaplarda 2.1 milyar avroluk büyüme yaşandı. 2003 sonunda yüzde 64 olan toplam döviz hesapları içerisindeki dolar cinsinden hesapların payı bu yıl yüzde 57'ye gerilerken, avro hesapların payı aynı sürede yüzde 33'ten yüzde 40'a çıktı.
Döviz, bireysel hesaplarda
Bankalardaki 56 milyar dolarlık döviz mevduatının 42.1 milyarı bireysel tasarrufçulara, 13.9 milyarı ise şirketlere ait bulunuyor. Şirketlerin toplam döviz mevduatı ise 2003 sonundan bu yana 2 .7 milyar dolar arttı.