'Tasarruf'a takılan İMKB yine arıza yaptı

Dün İstanbul Borsası'nda yine teknik arıza yaşandı. Arıza nedeniyle ertelenen birinci seans, saat 11.00'de başlayıp 12.30'da sona erdi. İMKB'nin 30 Mayıs'taki genel kurulundan bir gün önce de arıza nedeniyle işlemlere 1 saat ara verilmişti.

İSTANBUL - Dün İstanbul Borsası'nda yine teknik arıza yaşandı. Arıza nedeniyle ertelenen birinci seans, saat 11.00'de başlayıp 12.30'da sona erdi. İMKB'nin 30 Mayıs'taki genel kurulundan bir gün önce de arıza nedeniyle işlemlere 1 saat ara verilmişti. Borsadaki teknik
arızaları değerlendiren İMKB Disiplin Komitesi Başkanı Bedii Ensari, "Bu gidişle borsa lastik patlatır" dedi.
Bu arıza, borsanın tasarruf genelgesine dahil olması nedeniyle yeterli ödenek ayrılamaması sonucu teknik altyapının bakımsız kalmasına bağlanmıştı. Borsa çevreleri, daha önce de gerekli elemanların alınamaması ve yeterli teknik desteğin sağlanamaması nedeniyle işlemlerinin tümü elektronik ortamda gerçekleşen borsada arızalar yaşanabileceğini belirtiyordu. Dünkü arızayla ilgili konuşan Bedii Ensari, "Günün birinde bu sistem çökecek. Ama kimsenin umurunda değil" dedi. Ensari, tasarruf tedbirleri nedeniyle borsada teknik ekipten tecrübeli bazı elemanların işten ayrıldığını da söyledi.
Borsanın 30 Mayıs'taki genel kurulunda başta sağlık harcamaları olmak üzere bir çok konu, tasarruf genelgesine bağlandı. Genelgeye dahil olunduğundan beri borsa çalışanları ücretlerine zam da alamıyor.