Tasarrufta Ziraat, kredide İş

Ziraat Bankası, 2006'nın ilk yarısında Türkiye'nin en fazla mevduat toplayan bankası olurken, en fazla krediyi İş Bankası kullandırdı.

ANKARA - Ziraat Bankası, 2006'nın ilk yarısında Türkiye'nin en fazla mevduat toplayan bankası olurken, en fazla krediyi İş Bankası kullandırdı. Aktif büyüklüğü açısından 2001 yılında üçüncü sırada yer alan İş Bankası, bu yılın ilk yarısı itibarıyla birinciliğe yükselirken, açık ara lider olan Ziraat'ı da tahtından indirmiş oldu.


Büyütmek için tıklayınız

Ziraat Bankası, 2001'de 20.1 milyar dolarlık aktif büyüklüğüyle ilk sırada yer alırken, 11.7 milyar dolarlık büyüklükle Akbank onu takip ediyor, İş Bankası ise 11.3 milyar dolarla üçüncü sırada yer alıyordu.
Bu yılın ilk yarısı bittiğinde ise İş Bankası aktif büyüklüğünü 44.4 milyar dolara çıkarmayı başararak ilk sıraya yerleşti. Ziraat Bankası da bu dönemde aktif büyüklüğünü artırmasına karşın 42.8 milyar dolarla İş Bankası'nın ardında yer aldı.
Toplam kredilerde, 2001 yılında dördüncü sırada yer alan İş Bankası, bu yıl birinciliğe çıkmayı başardı. 2001'in lideri Akbank, küçük bir farkla İş Bankası'nın ardından geliyor. Kredilerde, 2001 yılında ikinci sırada yer alan Ziraat Bankası ise sektör büyümesinin altında gelişme gösterince, bu yılın ilk yarısında kredi kullandırmada altıncı sıraya kadar geriledi.
Ziraat Bankası, aktif büyüklükte ve kredi kullandırımında diğer bankaların gerisinde kalmasına karşın mevduatta hâlâ açık arayla lider konumda yer alıyor. Nitekim 36.3 milyar dolarlık mevduata sahip Ziraat, en yakın rakibi İş Bankası'nın 10 milyar dolar önünde bulunuyor.
Bu arada, ilk 10 içinde yer alan bankalardan, son beş buçuk yılda, aktif büyüklüğünü ve kredilerini en fazla artıran banka Finansbank olurken, İş Bankası da mevduatını en çok yükselten banka olarak göze çarpıyor. Nitekim bu dönemde, sektörde aktif büyüklük dolar bazında, yüzde 147.9 artarken, Finansbank yüzde 357.8'lik büyüme sağladı. Banka, toplam kredilerde de yüzde 394.7'lik ortalamaya karşın, yüzde 817.7 büyüme tutturmayı başardı.
Mevduatta ikinci sırada yer almasına karşın İş Bankası da mevduatını en fazla artıran banka olarak göze çarpıyor. Nitekim, bu dönemde ortalama mevduat büyümesi dolar bazında yüzde 129.8 olarak hesaplanırken, İş Bankası mevduatını 238.5 oranında yükseltti.