Tasarruftan sonra sıra tedbirde!

Tasarruftan sonra sıra tedbirde!
Tasarruftan sonra sıra tedbirde!
Teşvik ve tasarruf paketlerinin ardından sıra tedbire geldi. Maliye Bakanı Şimşek kamuda kemer sıkma önlemlerini açıklayacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Teşvik paketi, bireysel emeklilik paketinden sonra şimdi de giderlere yönelik bir paket hazırlanıyor. Mart ayında bütçenin sinyal vermesinden sonra Maliye Bakanlığı, giderlerin daha kontrollü götürülmesi, kamuda tasarruf sağlanması hedefiyle bir paket hazırladı. Hazırlanan paket bugün Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gider tedbirlerine yönelik Bakanlar Kurulu’nda bir sunum yapacağını söyledi. 

Gece 3’e kadar çalıştılar
Mart ayı bütçesinde ‘açık’ beklenenin üstünde geldi. Ortaya çıkan 5.5 milyar liralık bütçe açığının açıklandığı basın toplantısında Maliye Bakanı Şimşek, ‘işi sıkı götüreceğiz’ mesajı verdi. Artışta dönemsel faiz harcamalarının yanı sıra personel ödeneği de etkili oldu. Yılın başından itibaren eşit işe eşit ücret devreye girdi ve bir ek maliyet çıkardı. Geçen günlerde teşvik paketi açıklandı, bunun da net olarak 1.6 milyar liralık bir maliyet getirmesi bekleniyor. Bireysel emeklilik paketinin de yine 300-400 milyon lira arasında bir maliyeti olacak. Ayrıca memurlarla toplusözleşme görüşmeleri sona erdiğinde geriye dönük 5 aylık fark ve zamlı maaşların bir maliyeti olacak. Maliye de işi başından sıkı tutmak için bütçede giderlerin daha kontrollü götürülmesine yönelik çalışmalara başladı. Bunun için bürokratların gece 3’lere kadar çalışma yaptığı öğrenildi.
Bütçenin sadeleştirilmesi mantığından yola çıkarak harcamaların daha kontrollü gitmesini sağlayacak düzenlemelerin uygulanacağı belirtiliyor. Bu pakette aynı zamanda kamunun tasarruf sağlamasına yönelik adımların da atılacağı kaydedildi. Bunun için bazı radikal adımlar atılacağı ve bütçe yapısına yönelik değişikliklere gidileceği dile getirildi. Öte yandan Şimşek AK Parti döneminde verilen kredilere de dikkat çekerek 2002’den bu yana 204 bin 292 işletmeye 11,3 milyar lira tutarında kredi faiz desteği verildiğini bildirdi. Güneydoğu’da verilecek teşvikler için de konuşan Bakan, “Yatırımcı 100 lira yatıracak 116 lira destek vereceğiz bundan radikal ne olabilir?” dedi.

Memura 1 puan zam 1 mİlyar lİra
Hükümet memurlarla toplusözleşme için pazarlığa başladı. Memura yapılacak 1 puanlık zammın maliyetinin 1 milyar lira civarında olacağı belirtiliyor. Yıllık yüzde 10 zamma denk gelse maliyet 10 milyar lirayı bulacak. Aslında bütçeye memurlara yapılacak zam için bir ödenek konuldu. Ayrıca yedek ödenekte de tedbir amacıyla bir miktar kaynak yer alıyor. Ancak zammın tahmin edilenin üstünde olması halinde maliyet artacak. Ayrıca ocak ayından itibaren zam verilmediği için geriye dönük de zam farkı verilecek. Bu da topluca bir ödeme anlamına geliyor.

4 yıl sonra Avrupa Kültür Vergisi kalkıyor
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Kültür Vergisi’ni kaldıracaklarını açıkladı. İlk kez bir dolaylı vergiden vazgeçen Şimşek, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’ne kaynak sağlamak amacıyla, Haziran 2008’de, bazı vergilerin arttırıldığını hatırlattı. Bu çerçevede, benzin türlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının 1.5 kuruş, motorin türleri Özel Tüketim Vergisi tutarlarının ise 1 kuruş arttırıldığını kaydeden Şimşek, Meclis’te gündeme getirilen talepleri de dikkate alarak hazırlanan kararname taslağının, Başbakanlık’a gönderildiğini bildirdi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108667710866777

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bıktık yahu kemer yırtıldı. - Cumhuriyet 1907

  Bu tasarrufu nedense hep biz yapıyoruz anlamadım gitti AKP çoşsun halk,AKP'nin çoşkusunun ceremesini çeksin..

  Bu kadarına da PES... - Burak1978

  Hangi kemerden bahsediyorsunuz? Ona zam buna zam! Kemer delik deşik oldu.Tasarrufu önce AKP Vekilleri öğrensin sonra karşımıza geçip Kemeri sıkın desin.

  tedbiri meclis alsın.. - Can1969

  Kemer sıka sıka bir hal olduk kemiğimiz elimiz de ne olacak böyle kendilerine 17 bin lira maaş yapan akp li vekiller halka nefes alma diyor...

  Pes - papirus0606

  Kemerde delik kalmadı. Vatandaşın canına okudunuz daha hangi kemeri sıkma politikasından bahsediyorsunuz ki siz ..Pişkinliler arş-ı alaya ulaşıyor artık

  ... - cafertopuz

  teğet bile geçmemesi böyle oluyo demek... direk ortasından geçse neyi sıkcaktık

  az kaldı az...! - Filiz Balcı Ulusoy

  Halk sonunda sizle ilgili tedbir kararını verecek, bekleyin seçime ne kaldı ki şurada.Sandıkta görüşeceğiz !

  Dik Teğet. - Sinan Devrim

  Simgedeki o yukarı doğru hafif eğimli hoş teğet'leri bir an önce dikine çevirseler iyi olacak.Vatandaş Usta Sultan'ın acemi işi dip yapan ekonomi hatalarından belini çeviremez oldu da.