Taşeron işçi de ana işverene bağlanıyor

Taşeron işçi de ana işverene bağlanıyor
Taşeron işçi de ana işverene bağlanıyor
Bayramdan sonra masaya yatırılacak taşeronluk yasa taslağı ile artık ana işveren de taşeron işçisinin maaşından iş güvenliğine kadar sorumlu tutulacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Çalışma hayatının gündeminde şimdi de taşeron çalışma var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bayramdan sonra siyasi partilere taşeronlukla ilgili olarak hazırladıkları taslağı anlatacak.
Çalışmaları sürdürülen ve Radikal’in edindiği taşeronluk yasa taslağında ise tüm firmaları yakından ilgilendiren düzenlemeler var. Taşeronluğun kapsamını genişleten taslak, taşeron işçilerin maaşlarından, güvenliklerinden ana işvereni de sorumlu tutuyor. Yasa taslağı, asıl işverene; maaş yükümlülüğünü yerine getirmeyen taşeronun payından kesip işçiye ödemeyi yapma yükümlülüğü getiriyor.
Ayrıca ana işveren, işçilere ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığını sürekli olarak denetleyecek. 

Gündem artık taşeron 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bayramdan sonraki ilk perşembe günü taşeron işçilerin sorunlarının Meclis’e taşınacağını açıkladı.
“Taşeron işçiliği konusu çözülmeli çünkü orada gerçekten emeğin sömürüsü var. 8 saat çalışması gereken vatandaş 12 saat çalıştırılıyor” diyen Çelik, “Sayın Başbakanımıza da arz ettim, kendisi bu konuda seri olarak güncelleme istedi. Burada çok net bir çizgi çekmek gerekiyor. Kim kamunun işçisi olacak kim alt işverenin yanında çalışan işçi olacak, bunların hakkı nedir, insan onuruna yaraşır bir şekilde çalışma düzeninin kurulması gerekiyor. Bu düzenlemeyi perşembe günü bayram dönüşü ele alacağız” diye konuştu.
Radikal’in edindiği bilgilere göre, taşeronluğun kapsamını genişleten ve her alanda taşeron kullanımına olanak sağlamayı öngören yasa taslağı, önemli bir düzenleme daha getiriyor.
Buna göre artık, ana işveren de alt işverenin bir başka deyişle ‘taşeronun’ çalışanına karşı yükümlülüklerinde sorumluluğu paylaşacak.
Bunun için 4857 sayılı İş Kanunu’na “Asıl işveren alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak bu kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işverenle birlikte yükümlüdür” ibaresi eklenecek.
Denetim yetkisi
Yasa taslağı ile getirilen bir diğer düzenlemede de, ana işverene taşeron işçilerinin ücret, prim, ikramiye ve diğer ödemelerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığını kontrol etme yetkisi getiriliyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110541511054151

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  taşeron işciler - yeditepeli3461

  benim anlamadığım konu çanakkalede yaşanan taşeron işcilerin kazandığı dava neden tüm kamu kurumlarında çalışan taşeron işcileri kapsamıyor kardeşim oranın mahkemesi başka ülkenin mahkemesimi sonuçta türkiye cumhuriyetinde yaşanan bir olaya emsal teşkil edilerek tüm kamu kuruluşlarına yansıtılmalı ve onaylanmalı artık başkalarını sırtından para kazanan kan emiciler avuçlarını yalamalı devlet önüne geçmeli havadan para kazananların önünü kesmeliki hak hukuk adalet kavramı yerini bulsun kardeşim bu ne ya benim üstümden para kazanmak hemde havadan yok öyle birşey sende git çalış