Taşınmayana su-elektrik yok

İstanbul'da gıda toptancılarını aynı çatı altında toplayacak Mega Center'in açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu tip alışveriş merkezlerine taşınmamakta direnen esnafın elektrik ve suyunun kesileceğini söyledi.

İSTANBUL - İstanbul'da gıda toptancılarını aynı çatı altında toplayacak Mega Center'in açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu tip alışveriş merkezlerine taşınmamakta direnen esnafın elektrik ve suyunun kesileceğini söyledi.
Erdoğan, "Bizim insanımızın kötü bir huyu var. Bir yere alışmışsa, oradan başka bir yere geçerken hep direnç koyar. Aynı şeyi Tekstilkent'te, Kuyumcukent'te, Giykoop'ta görüyoruz. Esnaf buralara taşınmamakta hâlâ direniyor. Kusura bakmasınlar ama elektriği, suyu keseceğiz. Bu yatırımları bekletmenin anlamı yok. Herkes buralara taşınacak" diye konuştu.
'Ülke ekonomisine darbedir'
Başbakan Erdoğan, bu tür merkezlere taşınmamakla atıl kapasite yaratmanın ülke ekonomisine darbe olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Duygusallığın ne siyasette, ne ticarette, ne sosyal yaşamda yeri olamaz. Artık aklı, bilgiyi netice almak suretiyle uygulamaya koymamız lazım. Eğer bunu başaramazsak yazık olur. Basit şeylerle birbirimizi yoruyoruz, enerjimizi tüketiyoruz."
Açılışını yaptığı Bayrampaşa'daki Mega Center'in temelinin belediye başkanlığı döneminde atıldığını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: "Hangi badirelerden geçildi. Bu süreç içinde çeşitli krizler oldu. Ve böyle devasa bir eser ortaya çıktı. Bu eserin tüm sahipleriyle bir hareket merkezi haline gelmesi gerekir."