TASİŞ ürünlerini esnaf da satabilecek

ANKARA - Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TASİŞ), devlet malı haline gelen müsaderesi kesinleşen ürünleri, kendi perakende satış mağazalarının dışında belirli bir komisyon karşılığında yurdun çeşitli yerlerindeki esnafa da sattıracak.
Ankara, İstanbul ve Edirne dışında perakende satış mağazası bulunmayan TASİŞ, uygulama ile vatandaşların TASİŞ ürünlerine daha kolay ulaşmasını amaçlıyor. Edinilen bilgiye göre, gümrük ve kaçakçılık mevzuatına göre tasfiyelik hale gelen eşyanın tasfiyesini yapan TASİŞ, satışın hızlandırılması için yeni projeler hazırlıyor. Bu çerçevede, gümrüklere terk edilen veya yasal bekleme süresini doldurması nedeniyle tasfiyelik hale gelen eşyalar ile ülkeye kaçak yollardan sokulan eşyalar, yurdun çeşitli yerlerinde esnaf tarafından mağazalarda satılabilecek. Esnaf, yapılacak anlaşma uyarınca, eşyanın satışından belirlenen oranlarda komisyon alacak. 

Sistem nasıl işleyecek?
Esnafın TASİŞ ürünlerinin satışını yaptıkça hasılattan kendisine düşen komisyonu alacağını, artan parayı da TASİŞ’e vereceğini ifade eden yetkililer, bu projeyle mağaza işletmeciliğinden kaynaklanan maliyetlerin de düşeceğini kaydettiler. TASİŞ ürünlerinin daha geniş kesimlere ulaşabileceğini kaydeden yetkililer, şu bilgileri verdi: “Tekstil, elektronik, hediyelik ve mutfak eşyaları gibi ürünler, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki esnafa verilecek. İşletmesi olan kişilerin depolarından ve satış imkânlarından, onlara vereceğimiz belli bir komisyon karşılığında faydalanmış olacağız. Böylece bizim satış maliyetlerimiz düşecek ve karlılığımız artacak. İnsanlar bizim mağazalarımıza gelmek zorunda kalmayacaklar. Kızılay’da, Ulus’ta bir mağazaya girdikleri zaman orada TASİŞ’inürünlerini görecekler.”
TASİŞ yetkilileri, tasfiye sürecinin hızlandırılması amacıyla, bir başka proje kapsamında eşya satışları ve ihalelerin internet ortamından yapılacağını belirttiler.Yetkililer, internet ortamından satış işlemine dört-beş ay içinde geçeceklerini de ifade ettiler. (aa)