Taşıt vergisine akıl sır ermiyor

Türkiye'de bir dönem ağırlığa göre alınan motorlu taşıtlar vergisi (MTV), motor hacmi baz alınarak saptanmaya başladıktan sonra ortaya 'çelişkili' durumlar çıktı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Türkiye'de bir dönem ağırlığa göre alınan motorlu taşıtlar vergisi (MTV), motor hacmi baz alınarak saptanmaya başladıktan sonra ortaya 'çelişkili' durumlar çıktı. Bu 'çelişki' aracın fiyatı ile alınan vergi arasında paralellik olmamasından kaynaklı.
Örneğin satış fiyatı 21 bin 90 YTL olan bir araç için yüzde 6.36 vergi oranıyla 1.342 YTL yıllık MTV ödeniyor. Bu araçtan yaklaşık sekiz kat daha pahalı 173 bin 439 YTL fiyatlı bir diğer araç da aynı MTV'yi ödüyor, çünkü vergi oranı yüzde 0.77. Motor hacmi dikkate alındığından 'aracın değeri' bir anlam ifade etmiyor.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Örneğin 64 bin 600 YTL'lik bir araç ile 660 bin 800 YTL'lik için yılda 6 bin 715 YTL MTV ödeniyor. Daha düşük fiyatlı olanda vergi oranı yüzde 10.39. 660 bin 800 YTL'likte ise yüzde 1.02.
Otomobil üzerindeki doğrudan ve dolaylı vergilerin Avrupa Birliği ülkelerinin neredeyse 20 katı oluşu sık sık dile getiriliyor. Vergilendirmede Avrupa'da durum nasıl sorusuna ise İngiltere'den örnek veriliyor. İngilter son dönemde otomobillerden emisyon hacmine göre, yani çevreyi ne kadar kirletip kirletmediğine göre vergi alıyor.