Taşıtlara 'çipli kimlik' kartı yılbaşında

Türkiye'deki motorlu kara taşıtlarına, 'çipli' özel kimlik kartları verilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, taşıt tanıma sistemini yeni yılda devreye sokacak.

ANKARA - Türkiye'deki motorlu kara taşıtlarına, 'çipli' özel kimlik kartları verilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, taşıt tanıma sistemini yeni yılda devreye sokacak. Sistemle her motorlu taşıta plaka ve taşıt sahibinin kimlik bilgilerinin yer alacağı çip takılacak. Bu çip sayesinde, taşıt, benzin pompasının önüne geldiğinde, sistem hemen araç bilgilerini hafızaya yükleyecek.
Akaryakıt alımının ardından da sistem, yazarkasa fişini verecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni uygulama için iki yöntem üzerinde duruyor. Kurum, yöntem konusundaki kararını netleştirdikten sonra, sisteme ilişkin bir tebliğ yayımlayacak. Daha sonra da, incelemelerin ardından, sistem konusunda uygun görülen firmalara ruhsat verilecek. Ruhsat sahibi firmalar, alıcılar ile araçlara takılacak çipler için gerekli hazırlıkları yapacak. Çiplerin vatandaşlara maliyetinin 10 dolar civarında olacağı ifade ediliyor.