Tatilcinin tercihi yurtdışı

Şeker Bayramı tatiline hafta sonunun eklenmesiyle tatil sayısı dört güne çıkınca, tatilciler bavullarını hazırlamaya başladı.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Şeker Bayramı tatiline hafta sonunun eklenmesiyle tatil sayısı dört güne çıkınca, tatilciler bavullarını hazırlamaya başladı. Geçen yıla göre yurtdışı turlara olan talebin yüzde 50 arttığını belirten turizmciler, bunun nedenini fiyat farkı olmamasına bağladı. Turizmciler, üç günlük turlarda en ucuz fiyatlarla Paris'e 299 avro (650 YTL), Bodrum'a ise 587 YTL'ye gidildiğine dikkat çekerek, "Fiyatlar yakın olunca tercih yurtdışı oluyor" dedi.
Seyahat acenteleri yetkilileri, tatilcilerin yurtdışı tur tercihlerinin başında Atina, Prag, Paris ve Dubai'nin geldiğini ifade ederek, Mısır ve Bali'deki terör saldırılarından sonra bu ülkelere olan ilginin azaldığını belirttiler. Bayram tatili için tur düzenleyen seyahat acenteleri yetkilileri, yurtiçinde beş yıldızlı tatil köylerini sanatçılarla çekici hale getirmeye çalışırken, Mısır ve Bali gibi terör saldırılarının hedefi olan yerlerin fiyatını düşürerek cazip hale getirmeye çalıştıklarını ifade ettiler.
Jolly Tur Acentalar ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Ferhat Kuşçu, yurdışı rezervasyonunun geçen yıla göre yüzde 70 oranında arttığını söyledi. Şeker Bayramı için düzenlenen turlardaki hareketlenmelere dikkat çeken Kuşçu, yurtdışı programındaki talebin daha fazla olduğunu aktardı. Kuşçu, yurtiçinde kış turizmine açık olan Afyon-Bolu-Bursa'daki termal tesislerle birlikte Antalya bölgesinin tercih edildiğini belirterek yurtdışında Atina, Prag, Amsterdam, Venedik, Dubai, Paris ve Benelüx gibi turların tercih edilen yerlerin başında yer aldığını sözlerine ekledi.
Yurtdışı turlarındaki talep artışının, yurtiçi tesislerinde sevilen sanatçıların sahne almasının yanı sıra ücretli aktivitelerir ücretsiz hale gelmesini sağladığını dile getiren Kuşçu, "Tsunami faciası yüzünden Bangkok, Pattaya ve Singapur gibi Uzakdoğu ülkelerine, bombalama olaylarından dolayı da Mısır ve Bali'ye olan talepte aşırı azalma yaşandı. Ancak yurtiçi turlarında herhangi bir azalma olmadı" dedi. Turların haziranda, aralıkta ve bayram tatillerinde yoğunlaştığını ifade eden Kuşçu, Şeker Bayramı için 5 uçak kullanacaklarını dile getirdi.
Setur Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan Dedeoğlu de, vizeyle ilgili işlemler olduğu için bayram dönemlerinde öncelikle yurtdışı turlarının satışına öncelik tanındığını ifade etti. Bu yılki hedeflerinin 2 bin 500 müşterilerini yurtdışı turlarına göndermek olduğunu aktaran Dedeoğlu, şu ana kadar 1800 kişilik satışın gerçekleştiğini vurguladı.
Peşine ikinci indirim
ETS Tur'un Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek ise yurtiçi tur talebinin yüzde 25 oranında arttığını belirterek tur taleplerinin yurtdışı ağırlıklı olduğuna dikkati çekti. Turlara olan ilgiyi artırmak için peşin ödemede yüzde 15 indirimin yanı sıra yüzde 10 indirim ve altı taksit gibi ödeme koşulları sunduklarını aktaran Suat Özbek, Atlasjet'le Antalya, Bodrum ve İzmir'e tur seferleri düzenlediklerini ifade etti. Suat Özbek, tur hizmetleri için 5 uçak kullanılacağını söyleyerek, kış aylarına denk gelen bayram tatillerinin Türk turizmi için önemli potansiyel yarattığını belirtti.