TAV dünyanın 37. zengin adamıyla işbirliği yapıp Arabistan'da çalışacak

TAV dünyanın 37. zengin adamıyla işbirliği yapıp Arabistan'da çalışacak
TAV dünyanın 37. zengin adamıyla işbirliği yapıp Arabistan'da çalışacak
TAV, Suudi Al Rajhi Holding ile ortak girişim sözleşmesi imzaladı. Sözleşme kapsamında, Suudi Arabistan'da çeşitli havalimanlarına yönelik Yap-İşlet-Devret projeleri hayata geçirilirken işletme, bakım ve yönetim hizmetleri de sunulacak

İSTANBUL -  TAV Havalimanları Holding, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en güçlü gayrimenkul, müteahhitlik ve altyapı, inşaat çözümleri, endüstri ve bankacılık ile mali hizmetler alanlarının da aralarında olduğu sanayi ve hizmet sektörlerinde, binlerce çalışanıyla faaliyet gösteren Suudi Al Rajhi Holding ile ortak girişim sözleşmesi imzaladı.
Sözleşme kapsamında, Suudi Arabistan’da havalimanlarına yönelik Yap-İşlet-Devret projelerinin hayata geçirilmesi ile işletme, bakım ve yönetim hizmetleri sunulması yer alıyor. Salih Abdül Aziz Al Rajhi ve Süleyman Bin Abdül Al Rajhi  adlı iki kardeş tarafından kurulan Al Rajhi Holding,  Suudi Arabistan’ın en kârlı bankalarından Al Rajhi Bank’ın da en büyük ortağı.  Holdingin kurucularından Süleyman Bin Abdül Al Rajhi, Fortune dergisine göre 11 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 37. kişisi.  

Altyapısı güçlü
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “TAV Havalimanları, gün geçtikçe artan kalifiye insan kaynağı ve sürekli gelişen sağlam alt yapısıyla havalimanı işletmesi alanında dünyada aranan bir güç konumuna geldi. Suudi Arabistan’a da hizmet ağımızı götürmek üzere güç birliği yaptığımız Al Rajhi Holding Grubu ile pek çok proje için dirsek dirseğe çalışacağız” dedi.
Şener, TAV Havalimanları markasının havalimanı işletmesi alanında Avrupa’dan, Asya’ya, Kafkaslar’dan Afrika’ya değer taşıdığını vurgulayarak, “Uluslararası normlara uygun olarak dünyanın her köşesinde iş yapma ve know-how ihraç etme gücümüz bulunuyor. Bu gücümüzü pekiştirecek adımlar atmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Al Rajhi ise “Al Rajhi Grubu mali açıdan çok iyi yapılandırılmış bir holding yapısına sahip. Kaynaklarımızı ve birikimimizi TAV Havalimanları gibi itibarlı ortaklarla stratejik işbirlikleri yaparak daha da artırmayı arzu ediyoruz. Biliyoruz ki TAV Havalimanları Holding, havalimanlarına yönelik Yap-İşlet-Devret projeleri ile işletme bakım ve yönetim hizmetlerinde dünya liderlerinden biri konumunda. TAV Havalimanları ile ortaklığımızla bu önemli deneyim ve uzmanlığı biran önce ülkemize aktarma gayretindeyiz” açıklamasında bulundu.
Holdingin kurucularından Süleyman Bin Abdül Al Rajhi, Fortune dergisine göre  11 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 37. kişisi 


41 milyon yolcuya hizmet
Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ile Antalya Gazipaşa Havaalanı’nı işleten TAV Havalimanları Holding, yurt dışında ise Gürcistan’da Tiflis ve Batum Uluslararası Havalimanları ile Tunus’ta Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanı’nı işletiyor.
TAV Havalimanları ayrıca Tunus’taki Enfidha Zine El Abidine Ben Ali Uluslararası Havalimanı, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Alexander the Great Uluslararası Havalimanı ile Ohrid’de bulunan St. Paul the Apostle Uluslararası Havalimanı’nı işletme hakkını elinde bulunduruyor. TAV Havalimanları Holding havalimanı işletmeciliğinin yanı sıra havalimanlarında, yer hizmetleri, işletme hizmetleri, duty free, yiyecek ve içecek hizmetleri, bilişim ve güvenlik gibi diğer alanlarda da hizmet veriyor. 

370 bin uçuş yapılıyor
TAV Havalimanları Holding yılda ortalama 300 hava yolu şirketinin, 370 bin uçuşuna ve yılda ortalama 41 milyon yolcuya hizmet veriyor. Al Rajhi Holding çok çeşitli iş kollarında varlık gösteren bölgesinin en büyük ve başarılı grubu. Grup, aralarında gayrimenkul, altyapı, inşaat çözümleri, endüstri ve bankacılık ile mali hizmetler alanlarında farklı iş gruplarıyla olan başarılı iş birliktelikleriyle tanınıyor. Gruba hizmet veren şirketlerin çoğunluğunun Suudi Arabistan’da olmasına karşın özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nde altyapı, gayrimenkul ve inşaat alanlarında güçlü konumu ile dikkati çeken Al Rajhi Holding, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde de önemli bir yere sahip bulunuyor. Al Rajhi Holding’in belli başlı faaliyet alanları arasında ayrıca proje geliştirme, işletme yönetimi, yatırım ve şirket satın almaları yer alıyor. 

Hacı dövizi zengin etti
Grubun kurucuları Salih Abdül Aziz Al Rajhi ve kardeşi Süleyman Bin Abdül Aziz Al Rajhi zenginliğe giden yolda ilk adımları 1930’ların başında Hac için Mekke ve Medine’yi ziyaret eden hacıların dövizini değiştirmek için döviz büfesi kurarak attı. Daha sonra kardeşleri Abdullah ve Muhammmet’in de kendilerine katılmasıyla grup büyüdü ve gayrimenkul, ticaret, inşaat, finans ve üretim alanlarına da girdi. Al Rajhi ailesi Suudi Arabistan’ın kraliyet ailesine mensup olmayan en zengin ailesi olarak tanınıyor. Aile bağışlarıyla dikkat çekiyor. (Radikal)