TAV eylülde halka açılıyor

İstanbul Atatürk Havalimanı'nı işleten, Ankara, İzmir, Kahire ve Tiflis havaalanlarını işletmek üzere yapım ihalelerini kazanan TAV (Tepe-Akfen-Vien) ortaklığı eylül ayında İstanbul ve Londra Menkul Kıymetler Borsaları'nda halka açılmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL- İstanbul Atatürk Havalimanı'nı işleten, Ankara, İzmir, Kahire ve Tiflis havaalanlarını işletmek üzere yapım ihalelerini kazanan TAV (Tepe-Akfen-Vien) ortaklığı eylül ayında İstanbul ve Londra Menkul Kıymetler Borsaları'nda halka açılmaya hazırlanıyor.
TAV, İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Avrupa'da havalimanı işleten şirketler arasında en yüksek operasyonel kârlılığa sahip bulunan TAV'ın halka açılmadan önce mali yapısını daha da güçlendirecek önlemleri almak üzere düğmeye bastıklarını söyledi. Buna göre TAV önümüzdeki günlerde mevcut borcunun faiz yükünü azaltıp vadesini uzatmak üzere 750 milyon dolarlık bir tahvil ihracı yapacak. Bu operasyonla hedeflenen halen ortalama 7 yıl olan borç vadesini 9-10 yıla yaymak. Zaten şimdiden bir grup bankayla borcun bir kısmının 5 yıl olan vadesini uzatmak için sürdürülen çalışmalarda 9 yıl vade konuşulmaya başlandı. Şener bu ihraçta TAV'ın yatırımcı tabanını geniş tutmayı hedeflediklerini belirterek "Tahvil satışımızda ABD'de Bearn Stearns, Almanya'da HVB, dünya genelinde de HSBC görev alacak" diye konuştu.
Satışta ağırlık yabancıda
TAV eylülde hisselerin yüzde 20 ile 30'u arasında değişen bir oranı halka açmayı hedefliyor. Bu miktarın yüzde 30'u yerli, yüzde 70'i de yabancılara yönelik olacak. Uzmanların piyasa değerinin 1.5-2 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettikleri TAV bu hesaba göre 300 ile 600 milyon dolar arasında değişebilecek bir halka arzı gerçekleştirmiş olacak.
Sani Şener, TAV Yatırım Holding'in değerinin 1.5 milyar dolar dolayında olduğu yolundaki hesaplamalar için de şunları söyledi: "TAV Holding, tam bir havaalanı portföy şirketi. İstanbul, İzmir, Tiflis ve Ankara havaalanlarının işletmesi bizde. Kahire Havaalanı'ndaki çalışmalarımız da hızla sürüyor. Mısır'dan dolayı Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya rahatlıkla uzanırız. Tiflis'ten de Türk cumhuriyetlerine doğru yöneliriz. TAV'ın önü gayet açık. Bu yüzden halka açılmamızın gerçekleşeceği eylül ayına doğru ve halka açılmada nasıl bir fiyat oluşacak tam bilemiyoruz. Belki de TAV'ın toplam piyasa değeri 2 milyar dolar olacak.
TAV'ın halka açılma operasyonundan önce şirketin ana sözleşmesinde yapılacak bir değişiklikle her yıl kârın yüzde 70-80'inin temettü olarak yatırımcıya dağıtılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılacak. Böylelikle yatırımcılar TAV hisse senetlerini aldıkları zaman 'temettü garantisi olan' bir şirketin ortağı olacaklar.
TAV özelleştirmesinde HSBC, Credit Suisse First Boston ve Garanti Yatırım Eş Global Koordinatör oldu. Dundas&Ünlü de bu şirketlere katkıda bulunacak.
Havaalanına tomografi
İstanbul Atatürk Havalimanı sözleşmesine 70 milyon avroluk yatırım koyduklarını hatırlatan Şener şöyle konuştu: "Ancak, biz bu rakamın üzerine çıkıyoruz. Yapacağımız yatırım 80-90 milyon avro. Önümüzdeki günlerde 36 milyon avroya EDS (Explosive Detective System) kuracağız. Bu sistem tomografi cihazı gibidir. Hem dış, hem iç hatlarda bavullar check-in'den sonra otomatik olarak tomografi cihazından geçerek aranmış olacak. Ayrıca aramayı bile gerektirmeyecek."
Ciro 600 milyon dolar
Sani Şener, bu yıl ekim ayında açılacak olan Ankara Esenboğa Havaalanı'nın Avrupa'nın en güzel terminallerinden biri haline geleceğini söyledi. Şener, İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nın de ek yatırımlarının bu yıl tamamlanacağını kaydetti. Şener, TAV'ın kombine cirosunun da 600 milyon doların üzerinde olduğunu açıkladı.
'1000 havaalanı ile ilgileniyoruz'
Sani Şener'e göre dünyada 1000 tane uluslararası havaalanı var ve TAV önümüzdeki yıllarda tüm bu havaalanları için açılacak ihalelere girecek. Bu havaalanlarının önemli bölümünün henüz özelleştirilmemiş olduğunu ifade eden Şener şöyle konuştu: "Biz de bu stratejimiz doğrultusunda yakında Hindistan'da Kalküta, Suudi Arabistan'da Cidde, Katar'da Doha ve Sudan'da Hartum için açılacak ihalelere gireceğiz. Bilgi, deneyim ve insan kaynaklarımız dünyanın her yerinde açılacak ihalelerde kiminle olursa olsun boy ölçüşmeye yeter düzeyde."