TAV halka arz için hazırlanıyor

Türkiye'nin en büyük havalimanı işletmecisi olan ve çevre ülkelerde de yatırımları bulunan TAV Yatırım Holding, 400 milyon YTL olan sermayesinin yarısından azının halka arzı için...

İSTANBUL/LONDRA - Türkiye'nin en büyük havalimanı işletmecisi olan ve çevre ülkelerde de yatırımları bulunan TAV Yatırım Holding, 400 milyon YTL olan sermayesinin yarısından azının halka arzı için HSBC ve CSFB'ye yetki verdi. TAV yetkililerinin verdiği bilgiye göre, halka arz bu yılın üçüncü çeyreğinde planlanıyor. Londra'dan kaynakların verdiği bilgiye göre de, halka arz sonrasında şirketin toplam değerinin 1.5 milyar dolar civarında oluşması bekleniyor.
TAV Yatırım Holding, halen İstanbul havalimanını işleten Tepe-Akfen-Ventures'un Türkiye'de Ankara ve İzmir ile yurtdışındaki bazı operasyonlarının çatı şirketi olarak, Tepe ve Akfen gruplarının ortaklığı ile geçen yılın ortasında kurulmuştu.
'Her hizmeti veririz'
TAV ayrıca yer hizmetleri şirketi Havaş'ı geçen yıl bünyesine katarak bu alanda da hizmet vermeye başlamıştı. TAV Murahhas Azası Sani Şener, Ağustos 2005'te yaptığı açıklamada, TAV Yatırım Holding'in tam kapsamlı bir havalimanı şirketi olduğunu belirterek, havalimanı inşaatı, işletmesi, bunların finansmanı ve planlanmasının yanı sıra yer hizmetleri gibi bütün alanlarda hizmet verebilecek hale geldiklerini söylemişti. Şener, Bodrum ve Antalya havalimanları için açılacak ihalelere de katılacaklarını söylemişti. TAV'ın yurtdışında Gürcistan'ın Tiflis ve Macaristan'ın Budapeşte havalimanları ihaleleri ile ilgili projeleri sürüyor. Kahire Havalimanı'nın inşa projesini de kazanan TAV'ın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki havalimanı projesi askıya alınmıştı.