TAV inşaata başladı, gözü işletmede

Havalimanı yapım ve işletmeciliğinde dünyanın önemli markalarından biri haline gelen TAV'ın, Japon TAISEI ile ortaklaşa gerçekleştireceği 825 milyon dolarlık Doha Havalimanı projesi başladı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

DOHA - Havalimanı yapım ve işletmeciliğinde dünyanın önemli markalarından biri haline gelen TAV'ın, Japon TAISEI ile ortaklaşa gerçekleştireceği 825 milyon dolarlık Doha Havalimanı projesi başladı. TAV 28 ayda tamamlanacak inşaatın ardından havalimanının işletmeciliğine de talip olacak.
Türkiye'de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarının yapım ve işletmesinin yanı sıra Gürcistan'ın Tiflis ve Batum havaalanlarının yapımı ile işletmesini, Kahire Havalimanı üçüncü terminalinin yapımını yürüten TAV, yurtdışındaki dördüncü inşaatını Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirecek.
Tamamı 5 milyar dolar
Doha'yı Ortadoğu'nun önemli bir turizm merkezi yapmayı hedefleyen havalimanı projesinin toplam tutarı 5 milyar doları buluyor. TAV'ın üstlendiği bölüm, 34 ayrı ihaleyle gerçekleştirilecek projenin en önemli bölümünü oluşturuyor.
İnşaata başlanması dolayısıyla düzenlenen törene, Katar'da bulunan dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı.
'Milyar dolarlık iş aldılar'
Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar dünyada 75 milyar dolarlık inşaat gerçekleştirdiklerini anlatan Tüzmen, "Müteahhitlik sektörü artık milyar dolar tutarında projelere imza atmaya başlamıştı. Müteahhitlerimiz havaalanları, oto yollar, iş merkezleri, oteller gibi alanlarda hızla dünya markası olma yolunda ilerlemektedirler" dedi.
Havalimanının yapımı için kurulan SKY ORYX JV'nin eş yöneticilerinden Yusuf Akçayoğlu proje ile ilgili olarak şunları söyledi:
"Projenin mimarisi çok farklı. Çatının şekli Basra Körfezi'ndeki dalgalar gibi olacak. Çatıda 28 bin ton çelik kullanılacak. Havaalanı 12 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Proje, Katar'ı Ortadoğu'da turizm ve finans merkezi haline getirecek ilk adım olarak görülüyor.