TAV yurtdışı atağında

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 15 yıllığına işletmesini 3 milyar dolara üstlenen, Ankara ve İzmir havaalanlarının yapımını sürdüren Tepe-Akfen-Venture (TAV), son dönemde altı ülkedeki yedi havaalanı ihalesine yoğunlaştı.

ANKARA - İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 15 yıllığına işletmesini 3 milyar dolara üstlenen, Ankara ve İzmir havaalanlarının yapımını sürdüren Tepe-Akfen-Venture (TAV), son dönemde altı ülkedeki yedi havaalanı ihalesine yoğunlaştı. TAV CEO'su Sani Şener, şu bilgileri verdi:
"Cidde (Suudi Arabistan), Hartum (Sudan), Yeni Delhi ve Bombay (Hindistan), Tunus, Katar ve Bratislava'dan (Slovakya) havaalanları içinde TAV için sembolik değeri en yüksek olanı sonuncusu. Slovakya'nın AB üyesi olması önemli. AB'de bir havaalanı işletmek en büyük hayalimiz. En ciddi rakibimiz TAV'ın 'V'sini oluşturan ancak hisseleri Tepe ve Akfen tarafından alınan eski ortağımız Vie (Viyana Havalimanını işletiyor). Yeni Delhi'de dört, Tunus'ta bir firma ile yarışan TAV, Katar'ın Başkenti Doha Havaalanı'na Japonlarla teklif verdi."