TAV'a üç stratejik ortak geldi

Uluslararası havalimanı inşaatı ve işletmesi alanlarında faaliyet gösteren, Atatürk Havalimanı'nın işletmecisi TAV (Tepe-Akfen-Vie) Yatırım Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sani Şener...
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası havalimanı inşaatı ve işletmesi alanlarında faaliyet gösteren, Atatürk Havalimanı'nın işletmecisi TAV (Tepe-Akfen-Vie) Yatırım Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, şu anda dört havalimanı işletmesi hakkını ellerinde bulundurduklarını, bu sayıyı 10 yıl içinde 10 havalimanına çıkaracaklarını söyledi. Şener, asıl önem verdikleri havalimanı işletme alanında bölgesel güç olmak için üç çok önemli stratejik ortakla anlaştıklarını ifade etti.
Sonbaharda halka açılıyor
Düzenlediği basın toplantısında yeni ortaklıkları hakkında bilgi veren Şener, bu sonbaharda TAV'ı büyük oranlı halka açacaklarını, bunun için gerekli çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını da açıkladı. TAV'ın hızlı gelişen pazarlarda arka arkaya açılacak 26 tane uluslararası havalimanının yap-işlet-devret modelli ihalesine gireceğini hatırlatan Şener, bu ihalelerin yüzde 80'inde geçerlilik belgesi aldıklarını vurguladı. Şener, bölgesel pazarda başarılı olabilmek için Alman Deutsche Bank'a 150 milyon dolar, İslam Kalkınma Bankası Altyapı Geliştirme Fonu'na 75 milyon dolar ve Avustralyalı Babcock and Brown Yatırım Fonu'na da 75 milyon dolarlık hisse satımına karar verdiklerini, ilk imzayı da İslam Kalkınma Bankası'yla attıklarını söyledi.
'Satış yüzde 20'yi geçmeyecek'
Sani Şener, 300 milyon doları bulan üç fona hisse satışından sonra TAV'ın en az yüzde 51 hissesinin kalmaya devam edeceğini, üç yabancı fonun toplam hisse payının yüzde 20'yi geçmeyeceğini söyledi. İslam Kalkınma Bankası'nın Ortadoğu'daki işler için ideal bir partner olduğunu anlatan Şener, Avustralyalı fonun da Doğu Avrupa'da havalimanı ihalelerine ilgili olduğunu, hatta Çek Cumhuriyeti'nde iki havalimanı işi aldığını belirtti.
Amman, Moskova, Cidde ve Abu Dabi'yi gözlüyor
Sani Şener, TAV için ilk etapta 1.5 milyar doları bulabilecek dört havalimanı ihalesinin önemli olduğunu açıkladı. TAV'ın üç yeni stratejik ortağıyla gireceği ihaleler şunlar: Ürdün Amman'da Queen Aliya, Suudi Arabistan Cidde'de Hac, Moskova'da Sheremetyevo ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde Abudabi havalimanları. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede 200 milyar dolarlık havalimanı işi olduğunu iddia eden Şener, "Çünkü Avrupa'da bile yeni havalimanı kalmadı, çoğu artık oldukça eskidi" diye konuştu.
Şener, Bodrum-Milas, Sabiha Gökçen ve Antalya 1 No'lu terminal işletmelerinde özelleştirmeler yapılacağını, bu ihalelere de katılacaklarını söyledi. Son olarak yılda 10 milyon bagaj ayıkladıklarını belirten Şener, geçen yıl sadece 141 adet hatalı bavul yüklemesi yaptıklarını sözlerine ekledi.