Tavan fiyatın sona ermesinin ardından akaryakıta çifte zam

Tavan fiyatın sona ermesinin ardından akaryakıta çifte zam
Tavan fiyatın sona ermesinin ardından akaryakıta çifte zam
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıttaki tavan fiyat uygulamasına dün gece son verdi.Benzin ve motorinin litresine 4-5 kuruş zam geldi.

RADİKAL-Tavan fiyatın sona ermesinin hemen ardından akaryakıta çifte zam geldi. Benzin ve motorinin litresi 4-5 kuruş artırıldı. Buna göre litre başına 5 kuruş zam ile, İstanbul 'da kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4.64 liraya, İzmir ve Ankara 'da 4.65 liraya yükseldi.Motorine de litre başına yapılan 5 kuruş zam sonrası, İstanbul'da 3.96 liraya, Ankara'da 3.99 liraya ve İzmir'de 3.92 liraya yükseldi.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 19 Şubat'ta başlayan iki aylık tavan fiyat uygulamasının sona ermesine ilişkin olarak dün yaptığı açıklamada, akaryakıt piyasasında dağıtıcı ve bayi paylarının izlenen Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle uyumlu duruma getirildiğini belirtmişti.

 EPDK'dan yapılan açıklamada, "Söz konusu uygulama ile dağıtıcı+bayi marjları takip edilen AB ülkelerindeki (Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya) marjlara uyumlu hale getirilmiştir" denildi ve şu uyarı yapıldı: "İki aylık tavan fiyat uygulaması 20 Nisan 2015 tarihi saat 24:00’da son bulacak olup, Kurumumuzca bundan sonraki süreçte de ilgili mevzuat çerçevesinde piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyecek, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edecektir."

ZALİM OLUNMASINI İSTEMİYORUZ 

Çifte zam sonrası konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, NTV'ye konuştu.Yılmaz, şunları söyledi:''Akaryakıta tavan fiyatını şubat ayında getirmiştik, durup dururken fiyatlara müdahale etmiyoruz. Tavan fiyatta hedefe ulaştığımız yönünde kanaat sahibiyim. Fiyatları yine takip edeceğiz. Fiyatlarla ilgili inceleme sürecini başlatacağız. 4 ile 6 kuruş 3 ile 5 kuruş arasında zam görüyorum. Bugünkü zamlar sağlıksız fiyatlama değil. Mevzuata uymazlarsa titizlikle inceleriz. Zalim olunmasını da istemiyoruz tüketiciye haksızlık yapılmasın.''

DHA

bigPara.com