TAV'dan ilk altı ayda 690 milyon dolar

Atatürk Havalimanı'nın 2021 yılına kadar kiralama ihalesini 3 milyar dolara kazanan Tepe-Akfen Vie (TAV), ilk altı ayda 690 milyon dolarlık ödeme yapacak. Kiralamaya ilişkin sözleşme dün imzalandı.

ANKARA - Atatürk Havalimanı'nın 2021 yılına kadar kiralama ihalesini 3 milyar dolara kazanan Tepe-Akfen Vie (TAV), ilk altı ayda 690 milyon dolarlık ödeme yapacak. Kiralamaya ilişkin sözleşme dün imzalandı.
DHMİ Genel Müdürü Mahmut Tekin, ihalenin kamu vicdanını rahatlatacak şekilde yapıldığını belirterek, Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Atatürk Havalimanı'nda 1997 yılında yap-işlet-devret modeliyle ilk dönem işi alırken, beklenmeyen fiyatla ve zamanından önce inşaatı yaparak projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Şimdi de, kamuoyunun beklentilerinin üzerinde ve Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirmesine imza atmış olmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını kaydeden Tekin, şöyle konuştu:
"Bu, bizim olduğu kadar DHMİ'nin de gururu. İşletme süresinde son derece uyumlu bir işletme ortamını bize sundukları için teşekkür ediyoruz. Sonraki 15.5 yılda da dostane çalışmaları göreceğimden hiç şüphem yok. Allah bizi mahcup etmesin, bu bedeli sonuna kadar ödeyebilelim."
Kiralama sözleşmesine genel müdür Mahmut Tekin, genel müdür yardımcısı Orhan Birdal, TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV Murahhas Azası Sani Şener imza attı.
İlk etapta 7.5 milyon dolar
TAV'ın 3 milyar dolarlık ihale bedelinin yüzde 2.5'i olan 75 milyon doların, sözleşmenin imzalanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kasasına gireceğini belirten Tekin, işletmenin başlayacağı 3 Temmuz'da 150 ve izleyen 6 ay içinde de 475 milyon dolar tahsil edileceğini, böylece ilk altı aylık dönemde devletin kasasına toplam 690 milyon dolar gireceğini belirtti. Kiralama bedelinin geri kalan kısmı 2007'den itibaren her yıl ocakta 165 milyon dolarlık taksitler halinde ödenecek. TAV ayrıca Atatürk Havalimanı'na 122 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.
Geçen hafta yapılan ihaleye üç konsorsiyum katıldı. Alsim Alarko ile Arjantin'de Buones Aires Havalimanı'nı işleten Corporation America teknik yeterlilik alamadığı için ihale dışı kaldı. Kuala Lumpur Havalimanı'nı işleten Malezya şirketi ile TAV'ın katılımıyla devam eden ihalede Malezyalıların teklifi KDV dahil 1 milyar 711 milyon dolar oldu. İhaleyi, KDV dahil 2 milyar 950 milyon dolar ödeyen TAV aldı. Kararın DHMİ Yönetim Kurulu'nda onaylanması sırasında, TAV yetkilileriyle yapılan müzakerelerle bedel 50 milyon dolar daha artırılarak 3 milyar dolara çıkarıldı.