'Tavuk satışları yüzde 40 arttı'

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, beyaz et sektöründe satışlarda son bir hafta içinde yüzde 40 artış görüldüğünü açıkladı.

SAKARYA - Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, beyaz et sektöründe satışlarda son bir hafta içinde yüzde 40 artış görüldüğünü açıkladı. Pak Tavuk Gıda Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı da olan Zuhal Daştan, entegre tesislerindeki üretimin şu an yüzde 50 seviyelerinde olduğunu belirterek "Son bir haftada satışlarda yüzde 40 artış görüldü. Bu durum olumlu bir hava yarattı. Bu artış normal üretimin ancak yüzde 20'sine denk geliyor" dedi. Yurtdışına ise üretimin yüzde 3'lük bölümünün ihraç edilebildiğini ifade eden Zuhal Daştan, şunları söyledi:
"Sektör olarak geçmişte çeşitli ekonomik krizler de yaşadık. Fakat kuş gribi bizi çok etkiledi. Satışların sıfır olması gibi bir durum sektör için ölümdü. Fakat son bir haftadır tüketimde önemli bir artış oldu. Ancak üretimde böyle bir artış mümkün değil. Sektörde yeniden büyümenin olabilmesi için damızlık yetiştirmek gerekiyor. Bu da sekiz ayı buluyor. Bu yıl en az yüzde 25'lik bir daralmanın olacağını düşünüyoruz."
Daştan, son günlerde tavuk satıcılarının insanlara ücretsiz döner ve pişmiş tavuk ikram etmelerinin de tüketicide olumlu etki sağladığını aktardı. Türkiye'de sektörden, mısır üreticileriyle birlikte yaklaşık 2 milyon kişinin yararlandığını belirten Daştan, daralmanın işsizlik yaratacağı uyarısında bulundu.