Tavuk tekrar sofrada

'Kuş gribi' vakasının ardından satışları ve üretimleri önemli miktarda düşen beyaz et sektörünün, son günlerde toparlanmaya başladığı belirtildi.

İZMİR / MOSKOVA - 'Kuş gribi' vakasının ardından satışları ve üretimleri önemli miktarda düşen beyaz et sektörünün, son günlerde toparlanmaya başladığı belirtildi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, son iki günde firmaların satışlarının yeniden artmaya başladığını vurguladı.
Canoler, Balıkesir'in Manyas ilçesinde görülen vaka sonrası satışların yüzde 10'lara gerilediğini hatırlattı. Olayın sadece bir noktada görülmesi ve kontrol altına alınmasıyla tedirginliğin giderildiğini ifade eden Canoler, şöyle konuştu: "Virüsün kuluçka dönemi 3-4 gündü. Bu dönem atlatıldı. Bu hastalığın büyük ihtimalle durdurulduğunu tahmin ediyoruz. Bu konuda bilim adamları ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarının ardından Avrupa Birliği'nden yetkililerin de inceleme yaparak risk bulunmadığını açıklamasıyla tüketicinin beyaz ete güveni geri gelmeye başladı. 27 Ekim'de karantina kalkıyor, kısa sürede tüketimin eski seviyesine çıkacağını düşünüyoruz."
Tüketimin birden düşmesi nedeniyle fiyatların da yarıya yakın oranlarda gerilediğine işaret eden Canoler, kesimhane çıkışı tavuğun kilogramının 1-1.10 YTL seviyesinden satıldığını belirtti. Tüketicilerin kuş gribi konusunda duygusal tepkiler verdiğini öne süren Canoler,, "Bilim adamlarının açıklamaları bile tüketiciler tarafından ikna edici bulunmadı. AB'den yetkililerin inceleme sonrası beyaz et yemesi daha ikna edici oldu" diye konuştu.
Keskinoğlu Şirketler Grubu Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu da kuş gribi etkisinin azalmaya başladığını ifade etti. Şirketin yüzde 80 oranında düşen satışlarının yarısından fazlasının geri geldiğini anlatan Keskinoğlu, "Panik havası sona erdi. İç satışlarda gelişme var, 1 haftaya kadar eski seviyeye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Yurtdışı siparişlerimiz de sürüyor, karantina kalktıktan sonra ürün göndermeye devam edeceğiz" dedi.
Rusya'dan yasak
Bu arada Rusya Tarım Bakanlığı Basın Merkezi, kuş gribi nedeniyle 19 Ekim'den itibaren, Türkiye'den canlı kuş, kümes hayvanları, yumurta, kümes hayvanları eti, kümes hayvanı yemi ve tavuk kuluçka makinalarının ithalatının geçici olarak yasaklandığını duyurdu. Ukrayna parlamentosu da Türkiye ve Romanya'dan kümes hayvanları ürünlerinin ithalatını yasakladı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği AB Uyum Komisyonu ve Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman ise AB Komisyonu'nun, Türkiye'ye uygulanan kanatlı hayvan ve beyaz et ithalat yasağını, Nisan 2006'ya kadar uzatmasının 'Kuş gribi'yle ilgisinin bulunmadığını açıkladı.