Tavuk üreticisine devlet desteği

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinden zarar gören tavukçuluk sektörünün sıkıntılarının azaltılması için ilgili kurumlardan mevzuat, para ve vergi-borç erteleme konularında kolaylık istedi.

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinden zarar gören tavukçuluk sektörünün sıkıntılarının azaltılması için ilgili kurumlardan mevzuat, para ve vergi-borç erteleme konularında kolaylık istedi.
Bakanlık, Başbakanlığa gönderdiği yazıda kuş gribi nedeniyle kriz yaşayan sektördeki şirketlerin rahatlatılması için kaynak yaratılmasını ve firmalara destek olunması için yeni yasal mevzuat oluşturulmasını istedi. Bakanlığın, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'a gönderdiği yazıda ise tavukçuluk sektöründeki şirketlere uzun vadeli düşük faizli kredi kullandırılması talebi yer aldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'ndan da kuş gribinden zarar gören şirketlerin vergi borçlarının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan bu kuruluşların SSK prim borçlarının ertelenmesini istedi.