Tavuk üreticisine hükümetten destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, kuş gribini 'doğal afet' kapsamında değerlendirdiklerini belirterek hastalıktan etkilenen...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, kuş gribini 'doğal afet' kapsamında değerlendirdiklerini belirterek hastalıktan etkilenen işletmelerin SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının altı ay erteleneceğini; işsiz kalanlara kısa süreli çalışma ödeneği verileceğini söyledi. Kuş gribinden etkilenen üreticilere daha önce de beyanname ve vergi ödemelerinin iki ay erteleneceği açıklanmıştı.
Murat Başesgioğlu, dün düzenlediği toplantıda kuş gribi nedeniyle ekonomik kriz yaşayan işletmeler için alınacak önlemleri açıkladı. Başesgioğlu, hastalıktan etkilenen üreticilerin, üç ay içinde talepte bulunmaları ve uğradığı zararı kanıtlamaları halinde, mevcut SSK prim borçları ile üç aylık prim borçlarının ve Bağ-Kur prim borçlarının altı ay erteleneceğini duyurdu. Başesgioğlu'na eşlik eden Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ise sektörün günlük 5 milyon dolarlık cirosunun 1 milyon dolara indiğini aktardı.
MEB: Beyaz et yiyin, yedirin
Milli Eğitim Bakanlığı, Manyas'ta görülen kuş gribi nedeniyle ekonomik sarsıntı yaşayan kanatlı et sektörüne, genelgeyle destek verdi. Bakanlık Müsteşarı Necat Birinci, 81 ilin müdürlüklerine tüm eğitim kurumları, yurtlar, öğretmenevleri ve yatılı okul mutfaklarında, ambalajlı ve etiketli kanatlı hayvan eti ve yumurtaların tüketilmesini isteyen bir genelge gönderdi. Birinci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'Veteriner kontrolünde kesilen ürünlerin tüketilmesinde sakınca yok' yazısını hatırlattı.