Tavukçulara müjde: Beyaz et ve süte AB yolu

Tarım Bakanı Mehdi Eker açıkladı: 2000'de AB'den olumsuz rapor alan Türkiye, son denetimde sınıfı geçti. Türkiye artık AB'ye beyaz et ve süt ihraç edebilecek. Karar birkaç hafta içinde AB'nin resmi gazetesinde
çıkacak.

İSTANBUL - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'den de artık Avrupa Birliği (AB) ülkelerine beyaz et ve süt ürünlerinin ihraç edilebileceğini söyledi. Bulgaristan Tarım ve Ormancılık Bakanı Nihat Kabil ile görüşmesi sonucu açıklama yapan Bakan Eker, 2000 yılında AB tarafından yapılan denetimler sonucu Türkiye'den AB ülkelerine beyaz et ve süt ürünlerinin ihracatı konusunda olumsuz rapor verildiğini anımsattı.
Bakan Eker çalışmaların ardından geçen yıl Türkiye'ye gelen heyetin, olumlu bir rapor verdiğini de ifade etti.
'Birkaç hafta var'
Eker, 24 Ocak 2006 tarihinde Avrupa'nın bu işle ilgili yetkili organı olan Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi'nin, Türkiye'nin tesislerinin yeterli olduğu ve Türkiye'nin üçüncü ülkeler listesine dahil edilmesi gerektiği yönünde karar aldığını dile getirerek, "Bunun anlamı şu; Türkiye'den de AB'ye beyaz et ve süt ürünleri ihraç edilebilecek. Bu karar birkaç hafta içinde AB'nin resmi gazetesinde yayımlanıp yürürlüğe girecek" dedi. Eker, ayrıca kuş gribi nedeniyle 73 adet şüpheli odak bulunduğunu aktardı. Eker, sektörün kayıplarını karşılamak için hazırladıkları paketin 53 milyon YTL olduğunu da açıkladı.