Tavukçunun gözü İran'dan gelecek haberde

Tavukçunun gözü İran'dan gelecek haberde
Tavukçunun gözü İran'dan gelecek haberde

Piknikçilere rağmen bu yaz tavuk eti tüketimi istenilen seviyeye ulaşmadı.

ADANA - Rusya’nın, Türkiye’yi ‘tavuk ithalatı yapılacak ülkeler listesi’ne almaması nedeniyle beklentisi boşa çıkan sektörün yeni umudu İran oldu. Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, Türkiye’deki tavuk sektörünün, ileri teknoloji ile donatılmış modern tesislerde kalite ve hijyen açısından dünya standartlarının üzerinde üretim yaptığını söyledi.
Tüketimi artırmak amacıyla zaman zaman fiyat indirimi yaparak sektörü canlı tutmaya çalıştıklarını belirten Çalışkan, kendi satış noktalarında tüm pilicin kilo fiyatının 4.75 TL olduğunu ve psikolojik sınır 5 TL’yi ise aşmalarının söz konusu olmadığını ifade etti. Çalışkan, vatandaşların kırmızı et fiyatının düşeceğine ilişkin beklentisinin boşa çıkması, bunaltıcı yaz sıcağı dolayısıyla piknik yapmayı tercih etmesiyle artan talep ve turizm hareketliliği sonucu sektörde hareketlilik yaşandığını belirterek, “Ağustosta Ramazanın başlayacak olması da piyasayı canlı tutuyor” dedi.

Rusya pazarı kaybedildi
Bir süre öncesine kadar Rusya’nın Türkiye’den tavuk ithalatı yapacağı umuduyla bekleyişe giren firmaların hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Çalışkan, şöyle konuştu:
“Rusya, Türkiye’yi ’tavuk ithalatı yapılacak ülkeler listesi’ne almayınca, bu konuda ’hüsrana uğradık’ diyebiliriz. Ancak, son günlerde sektörde İran pazarı umudu doğdu. İranlı bazı firmaların yetkilileri, ülkelerindeki tüketimi karşılamak üzere Türkiye’ye gelerek bağlantı kurmaya başladı. Yine bazı körfez ülkelerinin de ithalat bağlantısı girişiminde bulunacaklarına ilişkin gelişmeler bizi heyecanlandırdı. İran’a ihracatta fiyat konusunda uyum sağlanır ve bu durum kalıcı olursa beyaz et sektöründe büyük rahatlama yaşanır.” (aa)