Tayland 'yabancıyı' masaya yatırıyor

Yabancı portföy yatırımlarına getirdiği sert önlemlerle Türkiye'yi de etkisi altına alan mini bir global krize neden olan Tayland, ocak ayında söz konusu önlemleri yeniden gözden geçireceğini açıkladı.

BANKOK - Yabancı portföy yatırımlarına getirdiği sert önlemlerle Türkiye'yi de etkisi altına alan mini bir global krize neden olan Tayland, ocak ayında söz konusu önlemleri yeniden gözden geçireceğini açıkladı. Tayland Merkez Bankası Başkanı Tarisa Watanagase, Tayland para birimi bahttaki işlemleri ve bankanın aldığı sert sermaye denetim önlemlerini ocak ayı ortasında gözlemleyeceğini söyledi. Tarise, Tayland'da bir radyoda yaptığı konuşmada, "Bir süre (önlemlerin) oturmasına izin verelim ve sonra neyin eklenmesi veya çıkarılması gerektiğini gözden geçireceğiz... Bu ilacın dozunu ayarlamak olacak, bir yön değiştirme değil" dedi.
Tayland, 19 Aralık'ta sıcak para girişiyle son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaşan bahtın spekülatif yükselişini dengeleyebilmek için bazı önlemler aldı. Bu kararlarla Tayland'a yatırım yapan bir yabancı, getirdiği sermayeyi, bir yıl tamamlanmadan çekmek isterse yatırımının sadece üçte ikisini alabilecekti. Bu karar üzerine Tayland Borsası yüzde 15'le 1997 asya krizinden bu yana gördüğü en büyük düşüşü yaşamıştı. Daha sonra Tayland borsadaki yabancı yatırımcılara yönelik kontrol kararının kaldırılacağı açıklanmıştı.