Taylandlı tavukçu karides de getiriyor

Taylandlı beyaz et üreticisi CP, kuş gribinin neden olduğu zararı aşmak amacıyla Türkiye'de karides satacak. CP Türkiye Başkan Yardımcısı Nezih Gencer...

İSTANBUL - Taylandlı beyaz et üreticisi CP, kuş gribinin neden olduğu zararı aşmak amacıyla Türkiye'de karides satacak. CP Türkiye Başkan Yardımcısı Nezih Gencer, Türkiye'ye Tayland'dan karides ve karidesle yapılmış hazır yiyecekler getireceklerini, tüketicilere aralık ayından itibaren bu ürünleri satacaklarını açıkladı. Gencer, Türkiye'de çalışan bayan sayısı arttıkça hazır yemek pazarının büyüyeceğini ve beş yıl içinde de karides satışlarının artacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Beyaz et sektörünün 2005'te 957 bin ton piliç eti ürettiğini, kuş gribi vakaları nedeniyle talebin bir anda azaldığını, üreticilerin zarara uğradığını anlatan Gencer, sektör firmalarının kendilerini garanti altına almak için farklı alanlara yöneldiğini, CP'nin de karides ve sofralık yumurta işine girdiğini anlattı.
İleri işlenmiş ürünler fabrikası kuracak
Geçen yıl sofralık yumurta üretimine başlayan CP'nin 120 milyon adet yumurta satışı gerçekleştirdiğini belirten Gencer, 2007 yılında yumurta tavukçuluğunu 1 milyona çıkarmayı, 250 milyon sofralık yumurta üretmeyi ve pazarlamayı planladıklarını anlattı. Gencer, sosis, salam, naget, şinitzel gibi ileri işlenmiş ürünler fabrikası kuracaklarını da ifade etti.