TBB: Ekonomi kontrollü yavaşlatılmalı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), piyasalarda son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, ekonomide kontrollü bir yavaşlama politikası izlenmesi gerektiğini açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği (TBB), piyasalarda son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, ekonomide kontrollü bir yavaşlama politikası izlenmesi gerektiğini açıkladı. TBB Yönetim Kurulu'nun toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, "Merkez Bankası tarafından uygulamaya konulan kararlar yerindedir ve kararlılıkla sürdürülmelidir" denildi.
Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarını artırmasıyla orta dönemde enflasyon beklentisinin yeniden olumluya dönüşmesi için güçlü bir mesaj verildiği belirtilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:
"Bu mesaj piyasalardaki istikrarsızlık nedeniyle tam olarak algılanamamaktadır. Bu nedenle belirsizliğin azaltılması ve ekonomik birimlerin kararlarının sağlıklı olması için kısa sürede para piyasalarında istikrarın sağlanması öncelikli hedef olmalıdır.
Makro büyüklükler değişen koşullar dikkate alınarak yeniden belirlenmelidir. Enflasyon beklentisi gözden geçirilerek hedefe ulaşılması için Merkez Bankası dahil tüm kurumlar gerekli çabayı göstermelidir. Alınacak önlemler birbirini tamamlar nitelikte olmalı, bir anda açıklanmalıdır. Açıklamalar, yeni dönemin özelliklerinin farkında olunduğu mesajını içermeli, önlemler beklentileri karşılamalı ve ikna edici olmalıdır. Ekonomide kontrollü bir yavaşlama politikası izlenmelidir. Böyle bir dönemde kamu kesiminde dengenin bozulmaması önemlidir. Kamu kesimi dengesinin sürdürülmesinde harcama yönetimi tercih edilmelidir."
'2007 hedefi tutarsa yumuşak iniş yapıyoruz demektir'
TBB'nin toplantısının ardından soruları yanıtlayan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Türkiye'nin daha düşük bir büyüme ve cari açık ile biraz daha yüksek bir enflasyonlu yeni bir platforma gittiğini belirterek, "2007 enflasyonunda bir değişiklik yoksa bence yumuşak iniş yapıyoruz demektir" dedi. Merkez Bankası'nın, likiditenin kaybolduğu, dönemlerde müdahale yapması gerektiğini dile getiren Özen, "Biraz da faiz tarafı var... 2.25 faiz artırdı. Bu artırım iç talebi durduracak. Merkez Bankası'nın elindeki en önemli silahtır. Bunu iyi takip etmemiz gerekiyor" diye konuştu.