TBMM tekstile de el atıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşerek sorunlarına çözüm arayan tekstilciler için Meclis de harekete geçmeye hazırlanıyor. AKP, tekstil ve hazır giyim sektörü ile pamuk üretimi konusundaki sorunlar için Meclis araştırması açılmasını istedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşerek sorunlarına çözüm arayan tekstilciler için Meclis de harekete geçmeye hazırlanıyor. AKP, tekstil ve hazır giyim sektörü ile pamuk üretimi konusundaki sorunlar için Meclis araştırması açılmasını istedi.
AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe ve 22 arkadaşının TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinin Genel Kurul'da kabul edilmesi halinde komisyon kurulacak. AKP'liler önergelerinde şu görüşlere yer verdi:
"Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkemizin ihracatında ve eleman istihdamında lokomotif sektör olmuştur. Ülkemizde bazı bölgeler teşvik sistemleri ile tekstil ve hazır giyim sektöründe bölge ekonomisi olarak ön plana çıkmayı başarmışlardır. Ancak günümüzde tekstil sektörü tehlike sinyalleri vermeye başlamıştır. Çin malları tüm dünya ülkelerini olduğu gibi Türkiye'yi de istila etmiş ve sektörü olumsuz etkilemiştir. Tüm bu olumsuz gelişmelerin yanı sıra sektör, hammadde, üretim, işçilik, enerji maliyetleri ile diğer dünya ülkeleri ile rekabet edemez hale gelmiştir. Ürün kalitesi bugün avantaj gibi görünse de kısa zamanda avantaj olmaktan çıkacaktır. Tüm bu gelişmeler göz önüne alınarak sektör için stratejik bir yol haritası çizilmesi şart olmuştur."